Claudio Hummes bíboros: Amazónia őserdőinek pusztulása súlyos és visszafordíthatatlan károkat okoz

Kitekintő – 2018. március 7., szerda | 14:18

Amazónia őserdőinek pusztulása súlyos és valószínűleg visszafordíthatatlan károkat okoz a jövő nemzedékeinek – fogalmazott Claudio Hummes bíboros, nyugalmazott São Pauló-i érsek, a Pánamazóniai Egyházi Hálózat elnöke a SIR olasz katolikus hírügynökségnek adott, március 1-jén megjelent interjúban.

A Pánamazóniai Egyházi Hálózat (Red Eclesial PanAmazónica – REPAM) alapítóját és elnökét a 2019-es, Amazónia térségével foglalkozó rendkívüli püspöki szinódus kapcsán kérdezte a hírügynökség. Claudio Hummes kiemelte, milyen fontos gyakorlatba átültetni a Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikájában foglaltakat.

Vészkiáltás ez a bíboros részéről, főleg azok után, hogy a brazil legfelsőbb bíróság a közelmúltban úgy határozott, minden állami védelmet visszavon, amely az amazóniai őserdőre vonatkozott. „A Laudato si’ kezdetű enciklika egy történelmi és rendkívüli dokumentum, profetikus és előremutató, nemcsak Amazónia, de az egész világ számára – fogalmazott Hummes bíboros. – Különösen ezekben az időkben, melyet súlyos, sürgető és globális klíma- és ökológiai válság jellemez. Amazónia ebből a szempontból egyetemes jelentőséggel bír, és pótolhatatlan értékeket képvisel, mint a Föld egyik tüdeje.”

A Pánamazóniai Egyházi Hálózat a maga „magna cartájának” tekinti ezt a nagyon fontos enciklikát. Annak érdekében, hogy megállítsák Amazónia és erőforrásainak növekvő kizsákmányolását, Hummes bíboros szerint elsősorban tájékoztatásra van szükség. A világ ugyanis nem kap átfogó információkat a klíma- és az ökológiai válság súlyosságáról. „A média, az oktatás, az egyházak, a civil szervezetek mind segíthetik a világ közvéleményének kedvező alakítását.”

A térség másik problémája a paphiány. Az Egyház jelenléte nélkülözhetetlen, ha valóban evangelizálni akarjuk az amazóniai népeket. A bíboros rámutatott, hogy „maguk az őslakosok hiányolják a papok jelenlétét. De olyan papokra van szükségük, akik az inkulturáció során adják át a keresztény üzenetet, hogy az Egyház valóban az őslakosok egyháza legyen.” Az Amazónia térségével foglalkozó rendkívüli püspöki szinódus ezzel a témával is foglalkozik majd.

Hummes bíboros álma, hogy megszülethessen és kifejlődhessen egy „őslakos egyház”, amelyet az inkulturáció jellemez, és amit őslakos lelkipásztorok vezetnek. „A helyi egyház hozzájárulása az egyetemes Egyház értékeihez olyan mértékben valósul meg, amennyire az amazóniai egyháznak valóban amazóniai arca alakul ki. Az egységben való különbözőség nélkülözhetetlen és értékes az egyetemes Egyház számára. Ennek érdekében a Pánamazóniai Egyházi Hálózat elkötelezetten munkálkodik a szinódus előkészítésén. Gyűléseket, tanulmányi napokat szervez és javaslatokat dolgoz ki.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria