Egyházi kezdeményezés: Down-szindrómás fiataloknak adnak munkát egy chilei mosodában

Kitekintő – 2017. május 30., kedd | 19:15

A chilei katolikus egyház projektje keretében három éve nyílt meg az első olyan mosoda Latin-Amerikában, melyben Down-szindrómásoknak biztosítanak munkalehetőséget.

Három évvel ezelőtt indította útjára a chilei katolikus egyház a „Lavandería 21” („21-es számú mosoda”) kezdeményezést, mellyel Down-szindrómás fiatalok elhelyezkedését segítik. A projekt sikere messze felülmúlta a várakozásokat.

Mindez valójában 2012-ben kezdődött, amikor Fernando Natalio Chomali Garib, Concepción város érseke először hallott az Európában és az Egyesült Államokban már működő projektről, és úgy döntött, egyházmegyéjében is megszervezi.

Ennek köszönhetően indult el 2014-ben a „Lavandería 21” projekt, melynek nevében a szám a Down-szindrómát okozó 21. kromoszómapárra utal.

A Latin-Amerikában egyedülálló kezdeményezésről Paula Abarzúa Díaz gyógypedagógus, a mosoda működtetéséért felelős team munkatársa beszélt a Catholic News Agency amerikai hírügynökségnek. Elmondta: tizenegy fiatallal kezdtek, jelenleg tizenöten dolgoznak a mosodában, valamint hat másik fogyatékkal élő fiatalnak az érsekségen és a Betania idősotthonban adtak munkát. Két műszakban dolgoznak; megrendelőik között pedig klinikák, szállodák, személyszállítással foglalkozó cégek egyaránt megtalálhatók.

A Down-szindrómás fiatalok válogatják, lemérik a mosnivalót, majd berakják a mosógépekbe. Mosás után ők veszik ki, és rakják át a szárítógépekbe. Ezután a vasalás és a hajtogatás következik.

Paula Abarzúa, aki a kezdetektől részt vesz a projektben, elmondta: óriási változáson mentek át a fiatalok. „Önállóbbnak, függetlenebbnek érzik magukat; a tény, hogy fizetést kapnak, van jövedelmük, nagyban növeli az önértékelésüket” – fogalmazott a pedagógus, hozzátéve: „Személyes fejlődésük, érettségük, a munkájuk iránti elkötelezettségük mindannyiunknak örömet szerez. Rendkívül fontos számukra a munkájuk.”

Paula Abarzúa kiemelte: „A tény, hogy az Egyház szárnyai alatt történik mindez, mutatja, milyen fontos az Egyház számára a befogadás kérdése, és ennek a világ minden táján így kellene lennie.”

Forrás: Catholic News Agency

Fotó és videó: AciPrensa/YouTube

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria