Európai püspökök látogatása Izrael Állam elnökénél

Kitekintő – 2015. szeptember 17., csütörtök | 19:58

Reuvén Rivlin, Izrael elnöke szeptember 16-án Jeruzsálemben fogadta az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) tagjait. A testület, melynek elnöke Erdő Péter bíboros, első alkalommal tartotta közgyűlését a Szentföldön szeptember 11. és 16. között. A The Times Of Israel cikkét adjuk közre.


Reuvén Rivlin elnök egységes válaszra buzdította a püspököket a terrorizmus minden formájával szemben és azok legyőzéséért, továbbá ígéretet tett arra, hogy a jövőben is dolgozik a vallásszabadság megőrzéséért országában.

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa tagjainak címzett üzenetében Rivlin elnök párhuzamot vont a Jeruzsálemben nemrég kirobbant erőszak és a kereszténység szent helyei ellen az izraeli szélsőségesek által elkövetett támadások között.

Ez a véres támadás, Alexander Levlovich meggyilkolása újra azzal szembesít bennünket, hogy a terror az terror – akár kövekkel, akár puskával vagy más fegyverekkel követik el –, és arra szólít bennünket, hogy álljunk ellen mindenfajta terrorizmusnak – mondta az elnök, utalva a szeptember 13-án, vasárnap kövekkel elkövetett támadásra, amely egy izraeli férfi halálát okozta.

Reuvén Rivlin úgy fogalmazott, hogy Izrael mindig is büszke volt arra, hogy keresztények otthona lehet, akik vallásszabadságot élveznek, és nem kell félteniük életüket, majd hangsúlyozta: egy bármilyen istentiszteleti helyen elkövetett támadás mindannyiunkat érint.

Amikor vandalizmus ütötte fel a fejét a szent helyeken, mi együtt álltunk ki a keresztény közösséggel, hogy elítéljük ezeket a szörnyű cselekedeteket. Ezt az együttes kiállást a jövőben is fenntartjuk – mondta az elnök a harminchárom európai püspöknek, utalva a júniusi, Galileában történt templomgyújtogatásra, amellyel kapcsolatban a rendőrség azt feltételezi, hogy jobboldali izraeli szélsőségesek követték el.

Az elnök a dzsihádista fegyveresek által más közel-keleti országokban a keresztény kisebbségek ellen elkövetett atrocitásokról szólva hangsúlyozta: elkötelezett abban, hogy országa keresztény kisebbségét megvédje.

Izrael számára nem elég, hogy biztonságos menedék legyen a keresztény közösségek számára. Azt szeretnénk, hogy a közösség növekedjen, és hogy Izrael társadalmának életében meghatározó szerepet játsszon – fogalmazott Reuvén Rivlin.

A római katolikus püspökök szentföldi látogatása folyamatos tüntetések közepette történt, amelyeket izraeli keresztény iskolák szerveztek, mivel 47 intézményükben csökkent az állami támogatás mértéke. Az iskolák diszkriminációval vádolják a kormányt a támogatások megállapítása miatt. Állításuk szerint a kormány harmadát nyújtja annak a támogatásnak, amit az zsidó iskolák kapnak az államtól.

Tisztában vagyok vele, hogy vannak bizonyos, a keresztény közösségeket érintő vitás kérdések – jegyezte meg Rivlin elnök. – Folytatnunk kell a közös munkát, hogy megfelelő megoldást találjunk, amilyen gyorsan csak lehet, én is ezt szeretném.

Az elnök úgy fogalmazott, a három napon át zajló összecsapások a palesztinok és az izraeli biztonsági erők között a Templom-hegyen provokációk következtében törtek ki, mert vannak, akik gyűlöletet akarnak szítani az emberek, az Istenben hívők között.

Foglalkoznunk kell ezekkel a provokációkkal, és a magunk részéről mindent meg kell tennünk azért, hogy megelőzzük az iszlamisták erőszakos cselekményeit – mondta Reuvén Rivlin, majd arra biztatta az európai püspököket, hogy kövessék Ferenc pápát, és szólaljanak fel az antiszemitizmus és anticionizmus, valamint a gyűlölet és a rasszizmus minden formája ellen.


A CCEE elnöke, Erdő Péter bíboros megköszönte Rivlin elnök elkötelezettségét abban, hogy megoldásokat keres a keresztényeket érintő kérdésekben, és hangsúlyozta, a vallásközi párbeszédnek a zsidóság és Izrael történetében kell gyökereznie.

A különböző kultúrák és vallások közti építő jellegű párbeszédhez a kölcsönös ismeret és a kölcsönös megértés a legfontosabbak. Éppen ezért hisszük, fontos, hogy országainkban a keresztények és az egész társadalom reálisan és empatikusan tekintsenek a zsidóság és Izrael történelmére – fogalmazott Erdő Péter.

Az elmúlt napokban kifejezhettük közelségünket a Szentföld keresztényei felé. Megcsodáltuk Izrael Állam és népe dinamizmusát és életerejét, és reflektálhattunk a vallásközi párbeszédet érintő tapasztalatainkra – zárta beszédét a bíboros.

Fotó: CCEE

Magyar Kurír
(vb)

Kapcsolódó fotógaléria