Hihetetlen! Közeledni akart a Vatikán felé a kommunista diktátor

Kitekintő – 2018. május 28., hétfő | 19:58

Oroszország és a Szentszék kapcsolatáról rendeztek nemzetközi konferenciát a Vatikánban május 22–23-án. Az eseményen egy olasz történész különleges dokumentumot mutatott be, melyből az derül ki, hogy Sztálin a hidegháború idején diplomáciai kapcsolatot kívánt létesíteni a Szentszékkel.

Annak ellenére, hogy Joszif Sztálin üldözte a kereszténységet, és különös ellenszenvvel viseltetett a kommunizmust elítélő XII. Piusz pápával szemben, a hidegháború csúcsán mégis kísérletet tett arra, hogy megbékítse egymással a Szentszéket és a Szovjetuniót. Az ügy érdekében 1952-ben indult tárgyalás azonban nem hivatalos szinten folyt, és kezdetleges fázisban maradt; Sztálin 1953 márciusában bekövetkezett halálakor pedig az egész folyamatot leállították.

Az informális megbeszélések nagy titoktartás mellett zajlottak Falcone Lucifero, a királyi ház ügyeivel megbízott egykori miniszter rezidenciáján; a helyzet alakulását figyelemmel kísérte a száműzött király, II. Umberto is. Ez az, ami kiderül a terjedelmes, eddig ismeretlen jegyzőkönyvből, amely beszámol a Sztálin ajánlattételére vonatkozó tárgyalásokról. A Szovjetunióval a kommunista történész és valláskutató, Ambrogio Donini tartotta a kapcsolatot. Donini 1947-ben Olaszország varsói nagykövete volt, majd 1953 és 1963 között szenátor az olasz kommunista párt színeiben. A Vatikánt Giacomo Martegani jezsuita, a Civiltà Cattolica folyóirat igazgatója képviselte, aki havonta kétszer találkozott XII. Piusszal.

A dokumentumot Matteo Luigi Napolitano, a molisei egyetem nemzetközi kapcsolatok történetével foglalkozó professzora mutatta be az ez év májusi konferencián. A sajtó munkatársai előzetesen betekinthettek a jegyzőkönyvbe, amelyet Donini harminc évvel keletkezése után Agostino Casaroli bíboros-államtitkár, az Ostpolitik úttörője számára is el akart juttatni. A jegyzőkönyvből az is kiderül, hogy a tárgyalásokról II. Umberto király és Giuseppe Siri bíboros, genovai érsek is tudott, aki egyike volt XII. Piusz legközvetlenebb munkatársainak.    

A Donini és Martegani közötti beszélgetés 1952. február 13-án történt Falcone Lucifero házában. Napolitano elmondta, a konkrét javaslat, melyet Donini a megbeszélés egy pontján felvetett, azt sugallja, hogy Moszkvában, magas körökből kapott engedélyt rá. „A Szentszék már elfogadta és újra elfogadja az Egyesült Államok által akkreditált követeket. Miért nem teremtettek még hasonló helyzetet a Szovjetunió számára?” Donini szavai meghökkentően hatottak, azonban Martegani válasza meglehetősen óvatos volt: „Nagyon fontos lenne, de a kocsit nem lehet a ló elé kötni. Ez csak a vége lehet egy hosszú tisztázási folyamatnak, nem pedig a kezdete. A diplomáciai testület tagjait akkor nevezik ki, amikor a kapcsolatok működnek és a kommunikáció folyamatos, nem akkor, amikor a kapcsolatok megszakadtak.”

Miután Donini elhagyta a Lucifero-házat, Martegani a beszélgetés egyik tanújával, Paolo Sella di Monteluce gróffal értékelte a helyzetet. Együtt vetették papírra a jegyzőkönyvet, kiemelve, hogy „Ambrogio Donini professzor egyértelműen hivatkozott az Egyház közvetítésének lehetőségére mind gazdasági, mind ideológiai és politikai szinten”, hogy ezzel is enyhítse a nemzetközi feszültséget. Donini megemlítette a Szovjetunió hivatalos szentszéki, valamint római diplomáciai képviseletének megnyitását is. A szövegből kiderül, hogy Martegani mint a pápa képviselője nem utasította el az ajánlatot, de megvizsgálásra és megfontolásra javasolta.

„Ez egy nagyon fontos dokumentum, mert azt bizonyítja, hogy már jóval az Ostpolitik előtt megjelent egy Moszkva által kezdeményezett párbeszéd” – hangsúlyozta Napolitano.

A tervek azonban nem váltak valóra, mivel Sztálin halálával megszakadtak a tárgyalások. Közismert anekdota, hogy Sztálin egyszer azt kérdezte: Hány hadosztálya van a pápának? Sztálin haláláról értesülve XII. Piusz pápa csak ennyit mondott: „Most már láthatja, hány hadosztályunk van odafönt.”

Forrás és fotó: Vatican Insider

Magyar Kurír
(bzs)

Kapcsolódó fotógaléria