Megkezdődött a purim, a zsidó örömünnep Izraelben

Kitekintő – 2017. március 10., péntek | 16:05

Jelmezes iskolai mulatsággal, felvonulásokkal és utcabálokkal kezdődött március 10-én, pénteken Izraelben a purimi ünneplés, amellyel az ókori perzsa uralom alatt élő zsidók megmenekülésére emlékeznek – számolt be róla a helyi média.

 
Pénteken jelmezben ment óvodába, iskolába minden izraeli gyerek, még a középiskolások is. Idén sokan választják a Disney-figurák közül a Vaiana című film szereplői és talán az őszi tűzvész miatt Sam, a tűzoltó jelmezét a tízes kereskedelmi tévécsatorna híradása szerint.

Ezen az ünnepen a hagyomány szerint felvonulásokkal ünnepelnek a nagyobb városokban. Tel-Avivban a város legnagyobb terére várják utcabálra déltől estig az embereket.

Az egész országban három, de Jeruzsálemben négy napig tartó purimi ünneplés idején a zsinagógák mellett négyszáz alkalmi imahelyen, tornatermekben, kultúrházakban, szórakozóhelyeken olvassák fel szombat este Eszter könyvét a Zohár nevű rabbiszervezet kezdeményezésére, hogy megpróbálják áthidalni a hívők és a zsidó vallás szabályait nem követők közötti szakadékot.

A rabbik reményeik szerint ily módon további ötvenezer izraelit vonnak be a vallásos ünneplésbe, ugyanis a zsidó hagyomány szerint purimkor ennek a bibliai könyvnek a felolvasásával kell emlékezni a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség megmenekülésére.

Ami az egyik oldalon örömünnep, az a másik oldalon nehézségek forrása. Idén egymás után már másodszor zárták le csütörtök éjféltől vasárnap éjfélig – a purim ünneplésének idejére – a palesztin területeket, a Gázai övezetet és Ciszjordániát. Vasárnap éjfélig csak rendkívüli esetekben, humanitárius okokból nyitják meg az átkelőhelyeket a palesztinok előtt Izrael felé.

Más nagyobb zsidó ünnepeken, a zsidó újévkor és tavasszal a pészah, a zsidó húsvét idején rutinszerűen zárlatot rendelnek el a palesztinok lakta részeken, de 2016 előtt csak kivételes esetekben, különleges biztonsági körülmények között alkalmazták ezt a lépést purim idején.

Purim, a megmenekülés napja (ádár hónap 14.) — Az ünnep történelmi hátterét a bibliai Eszter könyvéből ismerhetjük meg, mely szerint a keresztény időszámítás előtti 470-es években Áhásvéros (görögösen: Xerxész) király uralkodása alatt Hámán főminiszter el akarta pusztítani a Perzsa Birodalom minden zsidó lakóját, azonban a zsidó Eszter királyné meghiúsította a gonosz tervet, és megmentette népét a pusztulástól. Az emlékünnep neve az akkád pur, azaz ’sorsvetés’ szóból származik, mivel Hámán ilyen módon jelölte ki a tervezett napot. Noha a zsidó jog általában határozottan helyteleníti a mértéktelen italozást, purimkor megengedett – sőt, a Talmud szerint: „Addig kell inni, amíg nem tudunk különbséget tenni az átkozott Hámán és az áldott Mordeháj között” (Megila 75). Az ünnep alkalmából mindenkinek ajándékot kell küldenie legalább egy barátjának és adományt adnia legalább két szűkölködőnek. Elterjedt szokás ilyenkor jelmezekbe öltözni, vidám összejöveteleket rendezni, ami az év ezen időszakában gyakori világi mulatozásokra hasonlít, mégsem mondhatjuk, hogy a purim farsangi rendezvény.

Forrás: MTI

Fotó: america.aljazeera.com

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria