Kálil Számir egyiptomi jezsuita: A pápalátogatás megmutatta, hogy egy család vagyunk

Kitekintő – 2017. május 2., kedd | 11:59

Számir Kálil Számir, a római Pápai Keleti Intézet iszlamisztikatanára nagy jelentőségűnek és sikeresnek tartja Ferenc pápa egyiptomi útját, amely egyesítette a keresztényeket és a muszlimokat a béke építésében és az erőszak elleni küzdelemben.

Számir szerint nagyon fontos volt a pápalátogatás, mert Egyiptom elszigetelt helyzetben van: kis nyitást, levegőt adott az országnak. A muszlimok nehéz helyzetben érzik magukat a terrorizmus miatt. Az a tény, hogy találkozhatnak egy emberrel, aki támogatja őket és rokonszenvez velük – miként Ferenc pápa –, bátorságot és erőt ad az elnöknek, az Al-Azhar Egyetemnek és minden kereszténynek Egyiptomban, akik a terrorizmus miatt szenvednek. A szentatya apostoli útjának másik fontos hozadéka, hogy a muszlimok – a merényletek miatt – egységben érzik magukat a keresztényekkel: támogatták az egyiptomi keresztényeket, és vannak, akik azt mondják: „Testvéreink vagytok.” Ez is a pápalátogatás egyik eredménye.

A pápa és a főimám találkozójáról, illetve a vallásközi párbeszéd fejlődéséről az egyiptomi jezsuita szerzetes a következőképpen vélekedik: a pápa bízik a főimámban és az Al-Azhar Egyetemben, bátorítja és támogatja őket, mintegy azt üzenve, hogy folytassák ezt az erőszakmentes irányvonalat. A szunnita központ nagyra becsüli; az ott élők számára pedig bátorítás lehet: számíthatnak a keresztények támogatására, látva Ferenc pápa támogatását, amit elhozott nekik.

A maroknyi katolikus kisebbség, a kopt közösség létszáma nem éri el a háromszázezret, mégis eljött hozzájuk Ferenc pápa, kifejezve, hogy érdeklődik irántuk. Ez nagyon fontos – hangsúlyozta Kálil Számir. – Azt is jelenti, hogy a pápa mindannyiunk „apukája”, nemcsak a katolikusoké, hanem minden keresztényé. Testvérként viselkedett mindenkivel, senki nem érezte kizárva magát. Ez konkrétan megnyilvánult akkor, amikor átölelte a főimámot és az elnököt – ez a gesztus többet mond minden beszédnél.

Az ortodoxokkal való párbeszéd, a keresztségről való megegyezés meghatározó előrelépést jelentenek – hangsúlyozta az egyiptomi jezsuita. Hozzátette: a pápalátogatás megmutatta, hogy egy család vagyunk, az egyiptomi népet alkotjuk: mások vagyunk, de a különbözőség gazdagság forrása. Ez a hármas üzenete a Szentatya egyiptomi apostoli útjának. Most már rajtunk áll, hogy megvalósítsuk ezt a mindennapokban – zárta a Vatikáni Rádiónak adott interjúját a szerzetes.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.ha

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria