Katolikus püspökök és szerzetesek szólaltak fel a mexikói határon épülő fal ellen

Kitekintő – 2017. január 31., kedd | 13:11

Donald Trump január 25-én két elnöki rendeletet hozott, melyben az Egyesült Államok déli határán át érkező bevándorlókkal szemben sürget szigorúbb fellépést. Döntései ellen tiltakoztak a katolikus püspökök és a szerzetesrendek képviselői is.

Donald Trump január 25-én, szerdán két elnöki rendeletet hozott, melyben a mexikói határon át érkező illegális bevándorlókkal szemben sürget szigorúbb fellépést, és fal építését rendeli el a mexikói határon. Január 27-én, pénteken elnöki rendelettel, azonnali hatállyal és meghatározatlan időre felfüggesztette szíriai menekültek befogadását, és 120 napra felfüggesztette egyes muszlim országokból érkező menekültek beutazását az Egyesült Államokba.

A Vatikáni Rádió angol nyelvű adásának szerkesztősége január 26-án adott hírt arról, hogy az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciája közleményt adott ki, melyben elítélik Donald Trump elnök szerdai rendeletét, melynek értelmében falat építenek a Mexikóval közös határon, és szigorítják a bevándorlókkal szembeni intézkedéseket. Mindezek a lépések veszélybe sodorják számtalan bevándorló életét, családokat szakítanak szét, és félelmet szítanak a közösségekben.

Joe Vasquez, az austini egyházmegye püspöke, a migrációügyi bizottság elnöke figyelmeztetett, a fal megépítése éppen a legsérülékenyebb migránscsoportokat: a nőket és gyermekeket teszi ki annak a veszélynek, hogy emberkereskedelem vagy embercsempészet áldozataivá váljanak.

Az amerikai püspökök továbbra is átfogó, együttérző, észszerű reformokat sürgetnek a bevándorlás kérdésében, valamint támogatásukról és szolidaritásukról biztosítják a bevándorló családokat.

A szerdai elnöki rendeletek nem éppen nyitott és befogadó országként tüntetik fel az Egyesült Államokat – hívta fel rá a figyelmet Joseph W. Tobin bíboros, Newark érseke január 27-én közleményében. – A franciák, írek, németek, magyarok, lengyelek, zsidók csak néhány nép azok közül, melyek új otthonra találtak az Egyesült Államokban az elmúlt 260 évben, amikor a közvetlen életveszély elől menekülve elhagyták hazájukat. Még amikor irracionális félelmekkel, előítéletekkel találták magukat szembe, akkor is végül az Egyesült Államokra jellemző jóakarat győzedelmeskedett – írta Joseph Tobin érsek.

A kanadai és az amerikai jezsuiták szintén aggodalmukat fejezték ki a január 25-ei elnöki rendeletek miatt, melyek az ország déli határa felől érkező (illegális) bevándorlókat, illetve azok családjait sújtják. „Az emberi méltóságuktól fosztjuk meg a menekülteket és migránsokat, és katolikus hitünk ellen cselekszünk, ha őrizetbe vesszük azokat, akik a biztonság reményében érkeznek az országba, akiknek nemzetközi normák és az Egyesült Államok törvénye szerint joguk van kérelmük méltányos megfontolására” – fogalmaznak az amerikai jezsuiták.

A mexikói katolikus püspökök fájdalmukat fejezték ki az Egyesült Államok elnökének döntése miatt, miszerint falat építenek a két ország határára, és arra kérték az amerikai vezetést, vizsgálják felül, milyen lépéseket tehetnének a biztonság, fejlődés, foglalkoztatás érdekében, ahelyett hogy további sebeket okoznának a társadalom legszegényebb és legsebezhetőbb rétegeinek.

A mexikói püspöki konferencia közleményében utalt rá, több mint húsz éve működnek együtt az Egyesült Államok déli határán szolgáló püspökökkel, annak érdekében, hogy a „két testvér ország” híveiről a lehető legjobban tudjanak gondoskodni.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió angol nyelvű adásának szerkesztősége; Jesuit.org; USCCB

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria