Sako bíboros levele az iraki néphez: Feladatunk előmozdítani a megértés kultúráját

Kitekintő – 2018. július 29., vasárnap | 18:31

Louis Raphael Raphaël I. Sako bíboros, a babiloni káld egyház pátriárkája levelet intézett az iraki néphez, miután hazatért Bariból, ahol július 7-én részt vett Ferenc pápával és a keleti keresztény egyházak vezetőivel együtt a Közel-Kelet békéjéért tartott ökumenikus imanapon.

„Megígérem minden irakinak, amint öt évvel ezelőtt tettem, amikor pátriárkává választottak, hogy becsületes és őszinte leszek, testvér és mindenki szolgája; tőlem telhetően Isten áldására bízom magam és együttműködöm minden jó emberrel, hogy erősítsük az egységet és az együttműködést. Feladatunk: előmozdítani a harmonikus együttélést, bátorítani a párbeszéd és a megértés kultúráját, megteremteni a szeretetre, az igazságosságra, az egyenlőségre, a szabadságra, az emberi méltóságra és a békére alapozott jobb légkört” – fogalmazott a pátriárka, akit a pápa nemrég nevezett ki az ifjúsággal foglalkozó őszi szinódus delegált elnökévé.

Utalva piros bíborosi ruhájára és a birétumra Sako bíboros így tanúskodott levelében az iraki néphez való vértanúságig menő hűségéről: „A piros ruházat a vértanúságot jelképezi, főleg a mi országunkban, amely nem egyszer szenvedte el ezt a megpróbáltatást. Jelképezi a megannyi vértanú vérét, amelyet kiontottak ezen a földön.” Majd hozzáfűzte: „A piros a szeretetnek is szimbóluma, amelynek lángra kell lobbantania annak szívét, aki a piros birétumot viseli.”

Sako bíboros levelében közvetítette Ferenc pápa üdvözletét és együttérzését az egész iraki népnek: a Szentatya szüntelenül imádkozik a régió békéjéért, biztonságáért és fejlődéséért.

Végül a pátriárka a politikusokhoz fordult felhívással: kötelezzék el magukat a háború megállítása mellett, mert nincs jövő béke és biztonság nélkül; a muszlim, a keresztény és a más vallású vezetőket arra kérte, működjenek közre a kiengesztelődés, a béke és a biztonság megteremtésben, legyőzve a szélsőséges és erőszakos tetteket – mert a vallás és az erőszak kizárják egymást.

* * *

Előmozdítani a párbeszéd, a tisztelet, a béke és az élet kultúráját: ezt a küldetést bízta Ferenc pápa Sako bíborosra, a babiloni káld pátriárkára és rajta keresztül az egész iraki egyházra, amikor a június 28-i konzisztóriumon bíborossá kreálta.

Akkor a L’Osservatore Romano vatikáni napilap interjút készített Sako bíborossal, melyben többek között így nyilatkozott: „A helyzet nagyon bonyolult és nehéz e régióban a belső problémák miatt: a hatalomért és a pénzért folytatott harc, a szektás mentalitás és főleg a közeli és távolabbi országok beavatkozása miatt – mindegyik a saját érdekeit keresi. Most, hogy Ferenc pápa kinevezett bíborossá, azt a megbízatást adta, hogy mozdítsam elő a párbeszéd, a tisztelet, a béke és az élet kultúrájának megteremtését.”

Arra a kérdésre, hogy milyennek látja Irak jövőjét, ezt válaszolta: „A mintegy 15 éve tartó drámai és sok szenvedéssel teli időszak, a számtalan halott és a pusztítás után az ország megtanulta a leckét. Most a választások után egységes polgári, és nem szektás kormányról beszélnek, amely hazafiságra, az igazságosságra és az egyenlőségre épül. Ez az eszmény, de hosszú időre van szükség, hogy e célt elérjük. Mindannyiunknak hozzá kell járulnunk, hogy megvalósuljon. Remélem, hogy jobb jövő elé tekintünk mi, keresztények is.”

Hogyan lehet megállítani az elvándorlást? „Ki kell dolgozni egy átfogó tervet a társadalmi, kulturális és gazdasági tevékenységhez modern minták szerint, figyelembe véve a mai követelményeket. Csak így tudunk kilábalni a reménytelenségből és megállítani a kivándorlást, belendíteni országunk életerejét. A keresztények a só, a kovász és a fény szerepét töltik be, ahogy ezt Krisztus ma is elvárja tőlünk” – fogalmazott a pátriárka.

„Az országban ott vannak a kitelepítettek, főleg Moszul környékén és a ninivei síkságon. Biztosítani kell nekik az emberhez méltó életet. Újra kell építeni házaikat, munkalehetőséget teremteni, mert hosszú évekig nem fordítottak kellő figyelmet rájuk. Közben kell járni jogaik védelmében. Feladatunk, hogy mindezt kérjük az iraki kormánytól, mert mi, keresztények ugyanolyan állampolgárok vagyunk, mint mások, ugyanúgy vannak jogaink, mint másoknak ezen a földön, amely történelmileg a miénk.”

A szomszédos Szíriában romlott a helyzet. Mit lehet tenni azért, hogy a nemzetközi közösség megállítsa a konfliktust? – tette fel a kérdést a bíborosnak a L’Osservatore Romano napilap munkatársa. „A katonai megoldás nem megoldás, sőt rosszabbá teszi a helyzetet. Polgári, bátor párbeszédre van szükség, segíteni kell a szíriaiakat, tárgyalóasztalhoz ülni, és így előkészíteni a jobb jövőt.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria