A szentszéki ENSZ-megfigyelő Genfben: Mindenkinek hozzá kell jutnia a gyógyszerekhez

Kitekintő – 2017. július 5., szerda | 16:41

A Millenniumi fejlesztési célok megvalósítására tett erőfeszítések dacára több millió ember helyzete nem javult – állapította meg felszólalásában Ivan Jurkovič érsek, szentszéki ENSZ-megfigyelő Genfben, a Szellemi Tulajdon Világszervezete állandó tanácsának július 3–6-ig tartó 26. ülésén.

A tanácskozás a szabadalmak és az egészség témakörével foglalkozott. Jurkovič érsek, aki a Szentszék állandó megfigyelője az ENSZ genfi hivatalainál, felszólalásában kiemelte, hogy hozzáférhető áron gyógyszerhez jutni nemcsak a szegény és a fejlődő országoknak jelent kihívást, hanem a fejlett államoknak is.

Az érsek emlékeztetett Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikájára, amely megállapítja: gyakran nem tudatosulnak azok a problémák, amelyek különösen a kirekesztetteket sújtják. Ők alkotják az emberiség nagy részét, több milliárd emberről van szó. Ferenc pápa, amikor tavaly április 14-én a gyógyszer- és diagnosztikai gyárak vezetőit fogadta, hangsúlyozta, hogy mindenki számára biztosítani kell a gyógyszerhez jutást. Addig kell folytatni a munkát, amíg meg nem találják az akaratot, a tapasztalatot, a forrásokat és a módszereket ahhoz, hogy mindenki, és ne csak kiválasztott kevesek jussanak hozzá a gyógyszerekhez. Ugyanis egyik emberi élet sem szentebb a másiknál.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (angolul: World Intellectual Property Organization, franciául: Organisation Mondiale de la Propriété Intellectuelle) 1967-ben alakult, hogy védje a szellemi tulajdont az egész világon, és ösztönözze, elősegítse a kreatív tevékenységeket. Jelenleg 188 ország a tagja. Alapítása után hét évvel lett az ENSZ szervezete. Tevékenysége az 1883-ban Párizsban az ipari tulajdon és az 1886-ban, Genfben a szellemi tulajdon védelmére megalkotott nemzetközi konvenciókon nyugszik.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria