Tóth Katalin földművelésügyi helyettes államtitkár a FAO-konferenciáról

Kitekintő – 2017. július 7., péntek | 16:50

Tóth Katalin helyettes államtitkár a magyar delegáció vezetőjeként vesz részt Rómában az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének július 3–8-ig tartó konferenciáján, melynek fő témája a klímaváltozás, a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság.

A kétévente tartott konferencia a FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) legmagasabb szintű döntéshozó fóruma, tagjait a világ 194 országának képviselője alkotja. Ferenc pápa is elküldte üzenetét a július 3. és 8. között megrendezett találkozóra, melyben a szolidaritást jelölte meg az éhínség és az alultápláltság elleni küzdelem fő eszközeként.

Tóth Katalinnal a Vatikáni Rádió stúdiójában készítettek interjút a fenntartható fejlődés perspektíváiról, a tömeges migráció megelőzésének lehetőségeiről, illetve a környezetet tiszteletben tartó mezőgazdasági termelés hatékonyságáról.

Magyarország számos pozitív kezdeményezéssel segíti az afrikai országok fölzárkózását, ezzel is válaszolva a szolidaritás kultúrájának kihívásaira – mondta el a helyettes államtitkár az interjúban.

A fenntartható fejlődéssel kapcsolatos elképzelésekről szólva elmondta, hogy bár a különböző országok hasonlóképpen látják a problémákat, az ezekre adott válaszok megvalósításában mutatkoznak különbségek. A rohamosan növekvő népességszám Afrikában is komoly kihívás, amelynek megoldásában a nemzetközi közösségnek is szerepet kell vállalnia. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy meg kell teremteni az afrikai, egyre fiatalodó társadalmak számára az emberhez méltó élet körülményeit, így elsősorban munkát kell teremteni. Fontos továbbá, hogy megfelelő minőségű élelmiszert juttassanak a kontinensre, mindez befolyásolja a migráció mértékét is. Az interjúban a szolidaritás eszközeinek megválasztását nevezte a legfontosabb feladatnak.

Tóth Katalin kifejtette, hogy a szorosan összetartozó problémákat helyben kell kezelni, amelyért a magyar kormány is kész áldozatokat hozni. Magyarország az oktatás terén fejt ki hatékony tevékenységet, ösztöndíjprogramokkal segítve az élelmiszerhiánnyal küzdő országokat, hogy az onnan származó fiatalok Magyarországon megfelelő agrártudományi és mezőgazdasági képzésben részesülhessenek. 

„Az agroökológia fontos eszköz lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben” – hangsúlyozta Tóth Katalin, és megerősítette, hogy az agroökológia olyan alternatívát jelent a mezőgazdaság számára, ami segít a talajok termőképességének és a környezet épségének megóvásában, valamint szükségtelenné teszi a genetikailag módosított (GMO) vetőmagok használatát. Hozzátett: minden országnak biztosítani kell a szabad választás lehetőségét GMO-mentességgel kapcsolatban.

2017 novemberében csúcstalálkozóra kerül sor Bonnban az Afrikai Unió és az Európai Unió között. Ennek előkészítő rendezvényeként, a FEO-konferencia előtt, július 2-án Rómában konferenciát tartottak a két unió mezőgazdasági minisztereinek részvételével Fenntartható mezőgazdaságot az afrikai fiatalok számára címmel.

Az Afrikai Unió egyre fontosabb szerepet tölt be az afrikai integrációs folyamatban, és segítheti a kontinens országainak fejlesztési és gazdasági függetlenedési törekevéseit. Afrika lakossága rohamos iramban növekszik és fiatalodik. A régió stabilitásának kulcsa, hogy sikerül-e elegendő munkahelyet teremteni a fiataloknak, ezáltal tisztes megélhetést és méltó életfeltételeket biztosítani számukra. Tekintettel arra, hogy Afrika számos országában a lakosság jelentős része a mezőgazdaságból él, elengedhetetlen az ágazat foglalkoztatást is szem előtt tartó, fenntartható fejlesztése. A konferencia egyik fő megállapítása szerint ez a záloga annak, hogy megelőzzük a tömeges migráció újabb hullámát.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va; Fao.org; English.yonhapnews.co.kr

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria