Újrakezdeni tíz év börtön után? – Rózsafüzérrel a bűnözés és drogfüggés ellen

Kitekintő – 2017. október 31., kedd | 19:10

Bűnözés és drogfüggés – ez határozta meg a chilei Khristian Briones életét, mielőtt 39 évesen börtönbe került volna. Az ott töltött tíz év alatt az általa mélyen tisztelt Szűzanya segítségével kezdett megújulni az élete.

A chilei Khristian Brionest nagyszülei nevelték. Szegénységben éltek; az alkoholizmus, a családon belüli erőszak és a drogfüggés szüntelenül jelen volt a hétköznapjaikban. Khristian nem sok lehetőséget látott maga előtt, viszont mindig éhes volt; csodálta azokat a bűnözőket, akik élelmiszereket szállító kamionokat raboltak ki, és az ételt szétosztották a környék lakói között.

Gyermek- és kamaszkorát fiatalkorú fogvatartottak számára létrehozott központokban töltötte, ahol szinte belenőtt a bűnözésbe, és – saját szavai szerint – egyre súlyosabbá vált szerfüggése, egyre erőszakosabb és durvább lett.

Számos chilei bűnöző, annak ellenére, amilyen életet él, szinte babonásan hisz a Montserrati Szűzanyában, és védőszentjének tekinti őt. Hisznek abban, hogy megoltalmazza őket, miközben bűncselekményeket követnek el, vagy hogy kiszabadítja őket a börtönből.

Khristian is a Montserrati Boldogasszonyhoz imádkozott oltalomért a bűnözéssel töltött években. A börtönben ülve számtalan éjjelen könyörgött Istenhez és Máriához, hogy mentsék meg a haláltól. Közben azonban ellenségeket szerzett magának itt is: szabadulásakor húsz szúrt seb, két lőtt seb, valamint égési sérülések nyomait viselte magán.

Fogva tartásának idején Khristian öt évig részt vett a Rózsafüzér Műhely elnevezésű programban, mellyel a Paternitas Alapítvány segít az elítéltek rehabilitációjában, képzésében és a társadalomba való beilleszkedésében. A börtönműhelyben mintegy 3500 fa rózsafüzér készült havonta, s az így keresett pénzt a rabok hazaküldték családjuknak.

Briones úgy fogalmazott: „A rózsafüzér világosság a börtön sötétségében”, segít „a fiúknak közelebb kerülni Istenhez. A többségük hisz Istenben, hisz a Montserrati Szűzanyában, csak valahol félresiklott a hite. Én is itt tartottam, a magam módján katolikus voltam”.

A börtönben azonban nem tanulta meg, hogyan kell rózsafüzért imádkozni, és nem fogta föl valódi értékét. Amikor szabadult, a Paternitas Alapítványhoz ment dolgozni: takarított, motivációs előadásokat tartott, szociális munkásnak tanult, végül műhelyvezető lett a Rózsafüzér Műhelyben.

Ekkortájt kezdte el igazán szeretni Máriát, és megérintették a hit titkai. Elkezdte buszokon is árusítani a rózsafüzéreket; nyolc frissen szabadult rabot vont be ebbe a munkába, akiknek nagy szükségük volt valami jövedelemre.

Később azonban Khristian depresszióba zuhant, és újra a drog fogságába került. Elfordult Istentől, abbahagyta az imát. Ám egy napon valakinek adott egy szál cigarettát, s ahogy meghallotta a köszönő szavakat – „Isten áldja meg” –, váratlanul visszatért a hit útjára.

„Sírtam, imádkoztam, és a rózsafüzérbe kapaszkodtam; újra elkezdtem gyakorolni a hitemet. Az imának óriási ereje van.”

Miután újra találkozott Jézussal, Khristian imakampányt indított Chilében „Egymillió rózsafüzér a pápáért, a hitért, az életért és a családért” mottóval, hogy „pápai üzemmódba” kerüljenek az emberek, és így felkészüljenek a Szentatya jövő január 15. és 18. közötti látogatására. „A kampánynak hála jobban megértettem az egyházamat. Megismertem a plébániákat és a papokat. Készülök a bérmálkozásra, szeretnék megházasodni, és szeretnék gyerekeket. Azelőtt soha nem gondoltam erre.”

„Hiszek benne, hogy Isten létezik, és a Szűzanya velünk van, és ő meg tud változtatni. A Szűzanya oltalmazott meg a haláltól, segített továbblépni, felkészülni emberként és szakemberként a tanúságtételre. Isten dolgozik rajtam, hogy jobb kereszténnyé váljak; dolgozik rajtam, hogy az »agyagedény« megújuljon” – mondta el Khristian Briones.

Khristian a remény üzenetét a börtönben lévőkkel is meg akarja osztani, ezért olyan rózsafüzérműhelyt szeretne indítani, melynek keretében a hitoktatás és a szentmise is helyet kap, emellett egy fogvatartottak rehabilitációjával és reintegrációjával foglalkozó alapítványt készül indítani. Folytatja a motivációs előadásokat az iskolákban, hogy a fiatalok „tisztában legyenek a dolgokkal, és meg tudják változtatni a társadalmat. Ha pedig elesnek, fel tudjanak kelni ismét”.

Közben folytatódik az Egymillió Rózsafüzér kampány is; Briones biztos benne, hogy Ferenc pápa chilei útja jót fog tenni az országnak, különösen a santiagói női börtön lakóinak, akiket meglátogat. „Áldás lesz a börtönnek a pápa reményt, szeretetet és örömöt hozó látogatása; ő nagyon karizmatikus, közel van mindannyiunkhoz, és mindig mosolyog. Nagyon sok jót fog ez magával hozni. Mindannyiunknak jót fog tenni, mert mindig arra biztat, hogy lépjünk ki a bezártságunkból, lépjünk közelebb másokhoz – magyarázta. – Ferences lelkületével arra hív minket, lépjünk ki, és evangelizáljunk, legyünk olyan egyház, amely elmegy a társadalom peremén élőkhöz.”

Forrás és fotó: Catholic News Agency/ACI Prensa

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria