Újratemetik III. Richárd angol királyt

Kitekintő – 2015. március 22., vasárnap | 17:55

Március 22-én az uralkodó földi maradványait a leicesteri egyetemről a székesegyházba szállították. Vincent Nichols bíboros III. Richárd udvarából származó miseruhát visel a szentmisén, melyet az uralkodó lelki üdvéért mondanak hétfőn Leicesterben – adja hírül a Catholic Herald.

A westminsteri miseruhaként ismert öltözéket az Ushaw College gyűjteményében őrzik, mely a durhami Ushaw Moorban található, és korábban katolikus szemináriumként működött.

A hagyomány szerint a miseruhát III. Richárd idejében a Westminster-apátságbeli bencés szerzetesek használták. A történészek kutatásai arra mutatnak, a kazula hímzése megegyezik a királyi ruhatár inventáriumában szereplő miseruhával, vagyis a 15. század második feléből származik.


III. Richárd maradványait a leicesteri egyetemről végső nyughelyére szállítják

Az 1485-ben, a Bosworth Field-i csatában elhunyt uralkodó maradványait 2012-ben találták meg egy parkoló alatt, és jövő csütörtökön temetik újra a leicesteri székesegyházban. Előtte hétfőn III. Richárd lelki üdvéért könyörögnek majd a leicesteri Szent Kereszt-templomban. Március 22-én vasárnap Vincent Nichols bíboros, westminsteri érsek a leicesteri anglikán székesegyházban mond beszédet a kompletóriumon, miután a király koporsója szimbolikus jelentőségű, születésének és halálának színhelyét is érintő tiszteletkör után végső nyughelyére érkezik.

A fehér rózsákkal borított koporsó vasárnap délben hagyta el az egyetem épületét, ahol kutatók tanulmányozták 2012-es megtalálása óta – adja hírül a The Guardian. A koporsót az uralkodó 16. ükunokaöccse, nővére leszármazotta készítette, a kanadai Michael Ibsen – az ő DNS-e segített a maradványok azonosításában.

John Marsland, az Ushaw-gyűjtemény vezetője úgy nyilatkozott, nagyon örülnek, hogy a bíboros a westminsteri miseruhát viseli a március 23-i szertartáson. A westminsteri kazula a gyűjtemény egyik legrégebbi darabja; 1867-ben a Walton-család adományaként került Ushaw-ba. A miseruha a 16. századig használatban volt a Westminster-apátságban; szép példája a középkortól kezdve az egész kontinensen nevezetes angol egyházi hímzéstechnikának.

A kazula többek között a keresztre feszített Krisztust ábrázolja a római katonával, aki megvallja: Jézus Isten fia, valamint Szent Miklóst, Szent Katalint és Szent Pankrászt, a tizenéves római vértanút, akinek relikviáit Canterbury Szent Ágoston hozta az országba.

Eredetileg a rég lerombolt Greyfriars templomban földelték el a királyt a ferencesek, tiszteletük jeléül az oltár közelében. Második temetésekor Richárd királyt egy rózsafüzér is elkíséri koporsójában. Mint a The Guardian írja: az újratemetés minden részletét hatalmas viták övezték, mint ahogy a király személyét is.

Fotó: Catholic Herald

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria