Cserháti Ferenc püspök az észak-amerikai magyarokhoz látogatott

Külhoni – 2017. május 20., szombat | 14:57

Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom-budapesti segédpüspök május 12. és 22. között lelkipásztori úton van Kanadában és az Egyesült Államokban – tájékoztatott Kiss G. Barnabás ferences, detroiti plébános, a Kanadai Magyar Papi Egység elnöke.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A londoni magyar papi konferencia után május 12-én, pénteken Kanadába érkezett Cserháti Ferenc püspök, akit a torontói repülőtéren Rigó Jenő jezsuita fogadott. Másnap, a Fatimai Boldogságos Szűz Mária emléknapján meglátogatta Miklósházy Attila nyugalmazott püspököt és magyar jezsuita rendtársait Pickeringben (Ontario).

A főpásztor május 14-én, húsvét 5. vasárnapján, az Árpád-házi Szent Erzsébet magyar templomban ünnepi szentmisét mutatott be, amelynek keretében a bérmálás szentségét is kiszolgáltatta. Ezután ebéd és fogadás következett, amelynek keretében a püspök találkozott a hívekkel. Másnap délutántól részt vett Ancasterben a Kanadai Magyar Papi Egység lelkipásztori találkozóján (amelyről ITT olvashatja beszámolónkat).

Cserháti püspök május 17-én, szerdán délután 5 órakor ünnepi szentmisét celebrált a hamiltoni Szent István magyar templomban. A szentmise elején Joseph Durkacz, a hamiltoni magyarok plébánosa köszöntötte a főpásztort. Éppen egy éve már, hogy a helyi megyéspüspök, Douglas Crosby tárgyalást folytatott Cserháti püspökkel a magyar plébánia lelkipásztori ellátásáról.

A koncelebrált szentmise alkalmat adott a megjelent híveknek, hogy megemlékezzenek Szent László királyról. Az ünnepi szentmisén ezeket mondta Cserháti püspök: A Szent László király trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékévben, ma ünnepi örömmel emlékezünk Szent Lászlóra, aki nemcsak magyar hazánk és népünk égi pártfogója és oltalmazója, hanem az egész európai kereszténység védelmezője is. Szent László király magyar népünk példaképe, akire mindig és mindenütt felnéz-hetünk. A róla szóló krónikák és legendák azt tanúsítják, hogy jóságos, szelíd, lovagias és szent uralkodó volt, aki vígasztalta a bajba jutottakat, fölemelte az elesetteket, segítette a szegényeket és a rászorulókat. Az ország népe csak ke¬gyes királyként emlegette. Egyik legszebb jellemvonása a megbocsátás volt: Az ellene lázadó Salamon bátyját nem büntette meg a kor szokása szerint, csak fogságra vetette egyidőre, és szüntelenül imádkozott érte, hogy térjen meg Isten törvényéhez.

A szentmisében felidézzük példás keresztény életét, oltalmába ajánljuk magunkat, egyházi közösségünket és egész magyar népünket. [...] Szent László, magyar népünk kiemelkedő, nagy királya, védőszentje és példaképe. Ebben a szentmisében nem annyira a királyra tekintünk, hanem elsősorban arra a derék keresztény emberre, aki királyként is öntudatos, felnőtt keresztény életet élt: szolgálta Istent, egyházunkat és népünket. [..] Szent László üzenete és életpéldája ma is időszerű, mert „Szent László dicsőséges alakja rámutat a nemzeti életben érvényesülő vallásosságra. Azt üzeni, hogy legyen a vallás napjainkban – élet, nemzeti élet (vö. Prohászka), azaz hozzá hasonlóan, legyünk a szentek társai.

Szent László életpéldája arra bátorít, hogy hozzá hasonlóan, mi is kapcsoljuk össze életünkben a magyar ügyet Isten ügyével, úgy, amint ő tette: hiszen a magyar hagyományok őrzése és a keresztény értékek ápolása ma is éppúgy összetartozik, mint egykor. Ősi magyarságunk sántít, ha hiányzik belőle őseink keresztény hitének buzgó gyakorlása. Számunkra a kereszténység nemzeti közkincs, patrimonium: nemzeti önazonosságunk meghatározó eleme és féltett kincse, amelyet szüntelenül ápolnunk kell. [..]

Amikor Szent Lászlót tiszteljük, akkor egyben Szent László örökösei és örökségének őrzői és ápolói is vagyunk, ami azt jelenti, hogy hozzá hasonlóan, igazi jellemes keresztény életre törekszünk, ápoljuk az őseinktől kapott szent értékeket és az igazi lovagias jellemet. Hála Istennek, napjainkban már egyáltalán nem az idegen, hódító és betolakodó népek ellen kell kardot ragadnunk, amint ezt ő tette, hanem sokkal inkább az emberre ártalmas és hamis ideológiák, a hamis hiedelmek és rossz szokások ellen, röviden: a hitetlenség, a vallási közömbösség, a szeretetlenség és a durvaság támadásai ellen, „ennek a sötét világnak kormányzói és az égi magasságoknak gonosz szellemei ellen”, amint ezt Szent Pál apostol mondja, és hozzáfűzi: „Ezért öltsétek fel az Istennek teljes fegyverzetét, hogy a gonosz napon ellenállhassatok, és mindent legyőzve megtarthassátok állásaitokat”: az őseitektől kapott keresztény örökséget.

A püspökkel koncelebrált a helyi plébános, valamint Deák Miklós görögkatolikus parókus (Welland), Miskei László plébános (Welland) és Kiss G. Barnabás plébános, a püspök észak-amerikai delegátusa (Detroit/Windsor). A szentmise után a templom nagytermében találkozhatott a főpásztor a hívekkel és a közösség fiataljaival, cserkészeivel, akik nagy számban vettek részt a szentmisén.

Ezt követően a püspök meglátogatta a wellandi Magyar Ház vezetőségét, akikkel a magyar diaszpóra helyzetéről és terveiről tárgyalt. Wellandon a Magyarok Nagyasszonya-plébánia látta vendégül Cserháti püspököt, aki másnap elindult az Egyesült Államokba, lelkipásztori útjának folytatására Vas László plébánossal (Passaic, NJ). Néhány napig kötetlen program várja a passaici Szent István magyar plébánián, majd május 20-án tovább utazik , hogy húsvét 6. vasárnapján a New Brunswick-i Szent László magyar templomban főpapi szentmise keretében fiatalokat bérmáljon Joseph Kerrigan és Juhász Imre lelkipásztorok meghívására. Még aznap este visszarepül Budapestre.

Fotó: Kanadai Magyar Papi Egység

Magyar Kurír

 

Kapcsolódó fotógaléria