Démonok kívül-belül – előadás Kolozsváron

Külhoni – 2016. december 20., kedd | 15:31

„Démonok a 20. században” címmel tartott előadást Jitianu Liviu docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának filozófia- és dogmatikatanára december 14-én a kolozsvári Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség Szentegyház utcai dísztermében.

A démonokról való beszédet az teszi nehézzé, hogy kívül esik a személyes tapasztalat horizontján, ellentétben például az emberi egzisztenciát alapjaiban érintő kérdésekkel, mint a lét, idő, szabadság, halál – ismerte el az előadó. Személyes életünkben sem angyallal, sem démonnal találkozhatunk. Kivéve persze az olyan extrém, elszigetelt eseteket, amelyekre példaként az Adolf Rodewyk könyvében leírt ördögtől megszállott nővér esetét hozta fel.

Az előadás mégsem ezen a vonalon haladt tovább, érzékeltetve, hogy az ördögtől való megszállottság, bármennyire is mellbevágóan valóságos tapasztalat, mégis megmarad az extrém szélsőségek peremvidékén. Az előadó inkább arra tért ki, hogy a démonok kapcsán körüljárható legfontosabb probléma a világban mindenütt ránk leselkedő rossz kérdésköre. Habár az apokrif evangéliumok, valamint a középkor gazdag képi világot épített ki, amelyben mintegy testet öltött a démon, ez a burjánzó képiség veszélyes is – jegyezte meg Jitianu Liviu. A démon kedvelt témája a művészeteknek és a folklórnak, de mindezen területek az emberi lényegen kívül helyezik a rosszat. Ma már sokkal közelebb áll hozzánk az a gondolkodási irány (így például Carl Gustav Jungé), amely szerint az emberhez lényegében hozzátartozik, hogy a létezés extrém szélsőségeit, a pokoli és az angyali világot is magába foglalja.

Az előadás gazdag, egymással feleselő forrásanyaga mintegy szintézisbe került az egyház tanításának ismertetésében. Az egyház ugyan keveset beszél a démonok világáról, ám mindez azért van, mert a démonológia nem egyenrangú a megváltás tanával. A megváltás a hitünk szíve – tette hozzá az előadó, – minden embernek erre kell törekednie, mint ahogy az ember eredendően az üdvösségre teremtetett. Ugyan az egyház nem zárja ki az ördögtől való megszállottság lehetőségét, de a remény teológiáját kell szem előtt tartanunk, az örökkévalóság megígért ajándékát.

A előadás a Keresztény Értelmiségi Kör – Kolozsvár (KÉKK) előadássorozatának részét képezte.

Forrás: Lakatos Fleisz Katalin/Romkat.ro

Fotó: Szőcs Csaba/Romkat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria