Előadást tartottak az Erdélyi Római Katolikus Státus történetéről Kolozsváron

Külhoni – 2017. január 31., kedd | 14:55

Holló László egyetemi tanár, az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány igazgatótanácsának elnöke tartott előadást január 26-án a kolozsvári Keresztény Értelmiségi Kör találkozójának keretében, a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség dísztermében.

Az Erdélyi Római Katolikus Státus, az erdélyi római katolikus egyház hívőkből és egyházi személyekből álló önkormányzata intézményéről beszélve nem lehet kihagyni annak nagy hatású elnökét, Gyárfás Elemért, aki 1931-től vezette a szervezetet. Személyéről, munkásságáról halálának 70. évfordulója alkalmából emlékkonferenciát tartottak Kolozsváron 2015 októberében. A konferencia előadásait tartalmazó nemrég megjelent kötet apropóján Holló László egyetemi tanár beszélt Gyárfás Elemérnek a Státus érdekében folytatott szerteágazó tevékenységéről.

A Státus immár 401 éves múltra visszatekintő intézménye évszázadokon keresztül, különböző történelmi korok nehéz körülményei közepette szolgálta Erdélyben a művelődést, az oktatást, a vallásos nevelést.

Az előadó kiemelte, az Erdélyi Római Katolikus Státus 2005-ben alakult újjá alapítványi formában, Jakubinyi György gyulafehérvári érsek elnökletével, klerikus és civil tagsággal. Holló László rámutatott arra, hogy a Státus ma is azért küzd, ami jog szerint az övé, és ami már-már visszaszerezhetetlennek tűnik, utalva a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum – amelynek épületét 2004-ben szolgáltatta vissza a román állam – körül kialakult konfliktusra.

Az előadó elmondta azt is, hogy a huszadik század első évtizedében a magyar kormány és a helyi közösségek támogatásával, erős összefogással régi, nagynevű státusgimnáziumokat újjáépítve sikerült kialakítani az egész Erdélyt átfogó modern iskolahálózatot. Ekkor épült fel a brassói, jelenlegi Áprily Lajos Főgimnázium, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, valamint a Márton Áron Gimnázium és a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium épületei csakúgy, mint a gyulafehérvári státusgimnázium épülete. És ekkor, 1905 és 1908 között épült a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc státusi főgimnázium, a mai Római Katolikus Teológiai Líceum épületegyüttese is.

Ezek az intézmények nemcsak magyar, hanem minden együtt élő nemzet és felekezet nevelését vállalták – tette hozzá Holló László, példaként olyan híres románokat említve, akik a Státus által fenntartott oktatási intézményekben tanultak, mint Gheorghe Şincai történész, nyelvész, fordító költő, Petru Maior görögkatolikus pap, író, történész, nyelvész, valamint Gheorghe Lazăr görögkeleti lelkész, teológus, író, pedagógus.

Forrás és fotó: RomKat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria