Először indult görögkatolikus kántorképzés a Partiumban a rendszerváltás óta

Külhoni – 2018. június 28., csütörtök | 13:21

Június 23-án kezdetét vette a Partiumban szervezett görögkatolikus kántorképzés. Bár hosszú ideje nagy szükség lett volna rá, többszöri próbálkozás után, 1989 óta csak most először válhatott valóra a kezdeményezés. A hároméves képzés első szakasza augusztus 11-én ér véget.

A Máramarosi Görögkatolikus Püspökség Egyházmegyei Liturgikus Bizottsága biztatására és annak támogatásával, valamint a Szatmárnémeti Művészeti Iskola közreműködésével, a szatmárnémeti Szent Miklós és a nagypeleskei Szent Mihály és Szent Gábor Arkangyalok görögkatolikus parókia hároméves kántor és zenepedagógus képzést indított útjára, magyar nyelven. A kántorképzés elsősorban a helyi és a környékbeli templomi énekvezetőknek szól, de jelentkezhettek fiatalok is.

A képzés tanfolyam jellegű, amelyre olyan, 14. életévüket betöltött érdeklődők jelentkezését várták, akik legalább három évig elkötelezetten szeretnének tanulni, hogy amennyiben kántori tisztséget vállalnak, képzett „éneklészek” legyenek. Akár már aktív, de diplomával nem rendelkező kántorok is jelentkezhettek, akiknek eddig még nem volt alkalmuk, viszont a jövőben komolyabban szeretnének foglalkozni az egyházi énekkel. Elsődleges célok között szerepel a kántorok képzése, a helyi dallamok és hagyományos egyházi énekek dallamainak megőrzése, sok esetben megmentése és az egységes éneklés biztosítása. A képzésre Szatmárnémetiből, Nagykárolyból, Egriből, Mikolából, Szárazberekről, Nagypeleskéről, Nagyváradról, Piskoltról, Csokajból, Atyából, Pusztadarócról, Sárközújlakról is érkeztek jelentkezők.

A kántorképzőn hittan-, liturgika-, görögkatolikus ének-, népének-, zeneelmélet- (összhangzattan-), szolfézsoktatás folyik. A résztvevők elsajátíthatják azokat a mintadallamokat, amelyeket a keleti egyház, jelen esetben a görögkatolikusság, magyar nyelven használ és énekel, hogy ezeket kántorhoz illő színvonalon szólaltathassák meg. Első évben a Szent Liturgia állandó énekeit, tropárokat, kontákokat, áldozási verseket, az oktoéch (nyolchangú énektár) dallamait, a prokimeneket, a vecsernye és utrenye állandó részeit, sztihirákat, a sztihirák előverseit, a temetés, az esküvő szövegeit és a Parakliszt éneklik át és tanulják meg.

A tanfolyamokat Simon István teológus, Gorcsa György máriapócsi főkántor, Lőrinczi Róbert diakónus, Orosz Gábor, Szemén András, Vadas Krisztián, Pallai Béla áldozópapok vezetik. Minden tanév végén vizsga lesz; az utolsó évet záró képesítő vizsga pedig kántori szolgálatra feljogosító oklevél, a Máramarosi Egyházmegye Liturgikus Bizottsága által kiállított kántori oklevél, segédkántori működési engedély vagy hivatalos énekvezetői engedély elnyerésére jogosít fel. Ehhez a művészeti iskola – az egyházzenei és liturgikus ismeretek, az elsajátított hangszertudás és énekvezetői képességek függvényében – különböző típusú igazolást és oklevelet biztosít majd.

Jó alkalom ez minden partiumi görögkatolikus egyházközség számára, hogy az egyik égető problémán, a kántorhiányon enyhítsenek. A jelentkezési lap letölthető a www.nicolaos.ro honlapról. A kitöltött jelentkezési lapot le lehet adni személyesen a parókiákon vagy el lehet küldeni elektronikus úton office@nicolaos.ro címre. A jelentkezéshez szükséges: parókusi/plébánosi ajánlás, a hivatalos jelentkezési lap pontos kitöltése, részvételi díj befizetése. A jelentkezéshez nem szükséges, de előnyt jelent: előtanulmány, bármilyen hangszeren történő előképzettség, előzetes más tanfolyam.

A 2018-as tanfolyamok június 23-tól – egészen augusztus 11-ig – minden szombat délelőtt 10 órától kezdődnek. Az idei tanfolyam magában foglal egy Magyarországon tartott hasonló kántorképzőn való részvételt, az énektanulás egyeztetése és egységesítése jegyében. A kezdeményezés kezdeti sikerét mutatja a jelentkezők száma. A tanfolyam fő támogatója a Bethlen Gábor Alap, amihez társul a Nikolaos Egyesület, az Árpádházi Szent Piroska Nőszövetség, a Szent Anna Nőszövetség segítsége is.

Forrás és fotó: Pallai Béla

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria