Gróf Esterházy Jánosra emlékeztek Érsekújváron

Külhoni – 2017. március 10., péntek | 14:36

Március 7-én, gróf Esterházy János halála 60. évfordulójának előestéjén engesztelő szentmisével és műsorral emlékeztek a mártírhalált halt felvidéki politikusra az érsekújvári római katolikus plébániatemplomban – tájékoztatott Práznovszky Miklós.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Himnusz eléneklése után következő szentmisét Gyurcsó Zoltán érsekújvári plébános, esperes, kanonok, a Nyitrai Egyházmegye magyar püspöki helynöke mutatta be. Homíliájában a hegyi beszédből indult ki, amelyben Jézus Krisztus arra intett: amikor imádkoztok, ne szaporítsátok a szót, mint a pogányok, akik azt hiszik, hogy ha ömlik belőlük a szó, nyomban meghallgatásra találnak. A nagyböjt első vasárnapján a kísértésről elhangzott evangéliummal kapcsolatban a helynök kiemelte, hogy az ember olykor csak akkor tudja teljesíteni élethivatását és küldetését, ha szembe tud szállni a kísértővel és a kísértéssel. Így volt ez Esterházy János esetében is, hiszen ő is sokszor került válaszútra és el kellett döntenie: élet vagy halál, szeretet vagy gyűlölet. Esterházy János jól választott.

A szentbeszéd után elmondott könyörgésekben a mártírhalált halt politikus örök életéért, feltámadásáért, valamint szentek közé befogadásáért imádkoztak az Úrhoz.

A gróf Esterházy János lelki üdvéért bemutatott szentmise után vitéz zarkafalvi és práznóczi Práznovszky Miklós, a Nobilitas Carpathiae felvidéki civil szervezet országos elnöke mondott emlékező beszédet. A politikus életpályájának rövid bemutatása után rátért mártírhalálának előzményeire és okaira. Kiemelte, hogy az első bécsi döntés után módjában lett volna Magyarországon folytatni politikai pályafutását, de ő nem a könnyebb utat választotta.

Az elcsatolt Felvidéken maradt, azok között, akik hazájuktól kirekesztve, mintegy számkivetésben voltak kénytelenek élni, és akik oly esedezve várták segítségét és reménykedtek benne. Itt maradt, hogy a Szlovák Köztársaság országgyűlési képviselőjeként teljesítse azt a kötelességét, amelyre annak idején felesküdött, és amelyet a nemzet érdekében végzendő szent hivatásának tartott – mutatott rá az országos elnök.

Ezt követően Jézuséval rokonította Esterházy János életét. „Ő is válaszútra került: kérje az Atyját, mentse meg életét, vagy vállalja mindnyájunkért a kereszthalált, amely által visszatérhetünk abba a kertbe, ahonnan egykor kiűzettünk. Ő is a nehezebb utat választotta. A nehezebb utat, hogy megváltson bennünket, hogy ne kelljen bűnben élnünk, hogy vére által bűnbocsánatot nyerjünk a múltban elkövetett bűneinkért, hogy kereszthalála által örök életet nyerjünk.”

Esterházy János lánya, Esterházy Malfatti Alice üdvözletét és köszönetét Molnár Imre, a Pozsonyi Balassi Intézet igazgatója és egyben Esterházy János életének kutatója és feldolgozója tolmácsolta Gyurcsó Zoltán püspöki helynöknek, amiért vállalta az engesztelő szentmise bemutatását és az érsekújvári templomban helyt adott a megemlékezésnek.

Molnár Imre Esterházy Jánossal kapcsolatban hangsúlyozta, nem elég csak megemlékezni róla, követni is kell őt, hogy úgy, mint az elvetett búzaszem, a mártír politikus követőinek tábora is megszázszorozódjon.

A Szózat közös eléneklése után a résztvevők átvonultak a közeli Stardust szállodához, gróf Esterházy János nemrég leleplezett emlékművéhez, és gyertyagyújtással rótták le kegyeletüket.

magyar nemesi családok Nobilitas Carpathiae civil szervezete által szervezett megemlékezésen részt vett Molnár Imre, a Pozsonyi Balassi Intézet igazgatója, Peczár Károly, az Esterházy János polgári társulás elnöke, valamint a Magyar Nemzetőrség „Török István” Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetség tagjai vitéz lovag Czapáry-Martincsevics András nemzetőr vezérőrnagy vezetésével. Közreműködtek: vitéz Danczi Mónika és Tóth Lehel énekkel, illetve zenével.

Fotó: Práznovszky Miklós és Tóth Lehel

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria