A Gyulafehérvári Caritas felvilágosító programsorozata kamaszoknak

Külhoni – 2015. október 30., péntek | 12:36

A Gyulafehérvári Caritas Családsegítő Szolgálata Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzatával közösen a „Kamaszkor küszöbén” elnevezésű projekt keretében szervezett szexuális felvilágosító programsorozatot.

A hat csoportfoglalkozáson összesen 79 kiskamasz vett részt, a két családnapi programba pedig összesen 196 érdeklődőt sikerült bevonni, ezen alkalmakon szülők és gyerekek külön vettek részt egy-egy előadáson.

A szakmai csapat az elmúlt évek folyamán sok tinédzsernek tartott egészségnevelő foglalkozásokat, ezek során megbizonyosodtak arról, hogy a kamaszok nincsenek felkészítve a serdülőkorra, ezért nehezen élik meg ezt az időszakot. A prepubertás korban lévő gyerekek felkészítése a serdülőkorban bekövetkező testi-lelki változások elfogadására hiteles ismeretek és információk átadása, az önértékelés megerősítése által kell, hogy megtörténjen. A projekt alappillére a szexualitással kapcsolatos tévhitek, fantáziák, elképzelések tisztázása, a felelős döntéshozatali képességek megerősítése, az egészséges szexualitás promoválása, a serdülőkori devianciák megelőzése. A családnak mint nevelő, támogató, érzelmi szükségleteket kielégítő rendszernek fontos szerepe van a serdülőkor sikeres megélésében. Ezért cél a családi összetartozás, a családon belüli (serdülő és szülei közti) kommunikáció nyíltabbá válásának elősegítése.

Ha a gyerekek már prepubertás korban (8–11 évesen) hiteles ismereteket kapnak a szexuális élettel kapcsolatosan, illetve tévhiteiket eloszlatják, majd serdülőkorban újabb ismereteket, készségeket alakíthatnak ki ezen a területen, akkor lehetséges, hogy ezeknek a leendő felnőtteknek sikerül megélniük az intimitást a párkapcsolatban, felelős döntéseket fognak hozni szexuális életükre vonatkozóan, illetve elkerülik a kockázati magatartásokat. A nemi élet korai elkezdésének következményei lehetnek a nem kívánt terhesség, majd az abortusz, valamint a nemi betegségek, melyek nemcsak a gyerekre, hanem annak családjára és környezetére (barátok, rokonok) is hatással vannak. A prepubertás kor még az az időszak, amikor a szülő-gyerek kapcsolatot nem terhelik éles konfliktusok, nézeteltérések, így lehetőség nyílik a kettejük közti bizalom, nyílt kommunikáció megerősítésére, ami enyhíti majd a serdülőkorral járó érzelmi viharokat, megkönnyíti a leválást és elengedést.

Forrás és fotó: Gyulafehérvári Caritas

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria