Kocsis Fülöp érsek a Don-kanyarba látogatott

Külhoni – 2019. január 11., péntek | 13:22

Az urivi áttörés 76. évfordulójához kapcsolódva a doni sírokat kutató és gondozó Mártha Tibor fényeslitkei polgármester meghívására Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita január 9. és 12. között látogatást tesz a Don-kanyarban.

Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita a nagykövetség egyik munkatársával érkezett Voronyezsbe. A látogatás első napján Mártha Tibor – aki immár ötvenedik alkalommal utazott a Don-kanyarba – kalauzolásával a főpásztor a legfőbb hadművelet, az urivi áttörés helyszínére látogatott el, majd felkeresett számos hadisírt. 

A görögkatolikus érsek, a református polgármester és kísérőik együtt imádkoztak a sokat szenvedett magyar katonákért, illetve az akkor velük harcban álló ellenfeleik lelki üdvéért. A nap megható lelki élménye volt a sok ezer magyar honvéd földi maradványait őrző rudkinói központi temetőben sűrű hóesésben végzett panachida (halottak lelki üdvéért végzett szertartás).

A szertartás végeztével a jelenlévők elénekelték a magyar himnuszt.

Történelmünk egyik legnagyobb tragédiája a II. magyar hadsereg 1942–43-as doni hadművelete. A harcokban eddigi ismereteink szerint 126 ezer honfitársunk vesztette életét.

Mártha Tibor 1990-ben indította el – a helyi lakosok segítségét is kérve – a magyar katonák sírjainak fölkutatását a több száz négyzetkilométeres területen. Minden faluban őrizték a „magyar megszállás” keserű emlékét. Az évtizedek során Mártha Tibor évente többször is kiutazott a Don-kanyarba, hogy feltáró munkát végezzen a térségben; elkészítette az ismert sírok pontos térképét, ő kezdett Magyarországról kopjafákat és kereszteket szállítani a sírokhoz, melyeket azóta is rendszeresen ápol. Az ő munkásságának is köszönhető a rudkinói és boldirevkai magyar honvédtemető létrehozása. Rudkino mellett, a legnagyobb oroszországi magyar tömegsírban közel 27 ezer, Boldirevkában 8735 magyar nyugszik. Az elmúlt évtizedekben tett erőfeszítéseknek köszönhetően több száz magyar sírt sikerült megjelölni, rendbe tenni. A dimbes-dombos terület azonban a mai napig több tízezer magyar maradványait rejti.

A beszámoló teljes terjedelmében ITT olvasható.

Forrás és fotó: Hajdúdorogi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria