Szentmisén vettek részt Nagyváradon a Boldogasszony-zarándokvonat utasai

Külhoni – 2017. június 2., péntek | 20:20

Csaknem egyórás késéssel érkezett Nagyváradra június 1-jén dél körül a csíksomlyói búcsúba tartó Boldogasszony-zarándokvonat. A Szent László-évhez kapcsolódva a zarándokok szentmisén vettek részt a lovagkirály alapította püspökség székesegyházában.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Többtucatnyian várták a vonatot a nagyváradi pályaudvaron. Néhányan a Nagyboldogasszony-székesegyházban bemutatott szentmise után csatlakoztak is a zarándoklathoz.

Székely János esztergom-budapesti segédpüspök, a zarándokok lelkivezetője Nagyváradon mondott beszédében rámutatott: Csíksomlyó a magyarság egyik legnagyobb találkozóhelye, több tízezer magyar szíve együtt dobban ezen az ünnepen. „Hálát adunk azért, hogy találkozhatunk egymással és a teremtő Lélekkel, aki felemel. Egy kicsit olyan ez, mint amikor egy szétszakított család újra eggyé válik. A határok lehet, hogy megosztanak minket, de a lelkünk, a szívünk, a kultúránk, a múltunk ugyanaz, ezért nagy várakozással megyünk a csíksomlyói búcsúra. Prohászka püspök azt mondta, Szent Lászlóval lett először a kereszténység igazán magyarrá. Ez azt is jelenti, hogy a keresztény hitünk a természetes értékeinket nem elveszi, hanem felemeli, megerősíti, megtermékenyíti. Hálát adunk tehát ezért a kincsért is, az ezeréves keresztény múltunkért” – fogalmazott Székely János.

A zarándokok Székely János püspök és Fodor József általános helynök vezetésével egyházi énekeket énekelve a székesegyházba vonultak. Útközben megkoszorúzták a Szent László-szobrot. Az egyházmegye főtemplomának kapujában Böcskei László megyéspüspök fogadta a vendégeket, majd szentmisét mutatott be.

Bevezetőjében felhívta a zarándokok figyelmét, hogy arra a helyre, abba a városba jöttek el, ahol 825 évvel ezelőtt III. Celesztin pápa hozzájárulásával a szentek sorába iktatták Szent Lászlót. Ez a várbeli első székesegyházban történt, melyet ezért a váradiak sokszor emlegetnek így: „a hit bölcsője”. Az az ember, aki a hit útját járja, biztonságban haladhat előre, nem ér zsákutcába. Miként Szent László az első templomot a Boldogságos Szűzanya tiszteletére szenteltette, úgy mi is bizalommal kérhetjük a Magyarok Nagyasszonyának közbenjárását, segítségét – tette hozzá.

Homíliájában a püspök a Szent László-év egyházmegyei mottóját idézte: „A jó ember jó kincséből jót hoz elő!” (Lk 6,45). Felelősséggel tartozunk azért, hogy ne engedjük meg, hogy valami is meggátolja a jóság éltető erejét bennünk és körülöttünk, hiszen így tudjuk tartalmassá tenni a jelenünket és becsülettel megalapozni a jövőnket. Hangsúlyozta: nemcsak emlékeznünk kell a múltra, hanem el kell magunkat kötelezni népünk és az Egyház mellett az összefogásban és a megtérésben megnyilvánuló szolgálatkészséggel.

Az áldás előtt Böcskei László egy-egy ajándékcsomagot adott át Székely János segédpüspöknek és Budai Lászlónak, a zarándoklat szervezőjének. A szentmisén részt vett Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára is.

Forrás és fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria