Tizedik alkalommal rendeztek Jakab Antal-emléknapot Kilyénfalván

Külhoni – 2017. március 13., hétfő | 13:13

A néhai erdélyi püspök születésének évfordulója alkalmából idén március 10-én, immár tizedik alkalommal rendezték meg a Gyergyói-medence általános iskolás diákjai számára a Jakab Antal-emléknapot a Hargita megyei Kilyénfalván.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Kolumbán Csilla tekerőpataki hitoktató, a főpásztor unokahúga szervezésében megvalósuló megemlékezés kezdetben vetélkedő, ma kulturális műsoron alapuló rendezvény, amely Jakab Antal szülőfaluja, Kilyénfalva kiemelkedő eseményévé vált az évek során. Az idei, jubileumi ünnep érdekessége volt, hogy a Szent László-év alkalmából a lovagkirályról is megemlékeztek. Emellett egy másik évforduló is meghatározta a tematikát: Jakab Antalt negyvenöt éve szentelte püspökké Rómában a Szent Péter-bazilikában VI. Pál pápa.

2016 karácsonyi körlevelében Jakubinyi György érsek így fogalmazott: „Isten nagy ajándéka, hogy az elkövetkező évben csatlakozhatunk a magyar állam és a váradi római katolikus püspökség által meghirdetett Szent László-emlékévhez, hiszen ő Erdély országának is fővédőszentje”. Ennek megfelelően a Gyergyói-medence általános iskolás diákjai a következő témák közül választhattak műsorukhoz: Jakab Antal gyermek- és ifjúkora; pappá szentelése; püspökké szentelése; Jakab Antal nevét viselő intézmények és emlékjelek; párhuzamok, közös erények megtalálása a két nagy személyiség (Szent László és Jakab Antal) között; Szent László király legendái: Szent László füve; Szent László pénze; a Tordai-hasadék; Szent László megmenti a magyar lányt; Váci szarvasjelenés; Szent László törvényei.

Az ünnep mottóját Jakab Antal egyik gondolata adta: „Hitünk és népünk ügyét soha el nem alkudtam”. Az emléknapon tíz iskola vett részt, egyenként három-három diákkal és felkészítő tanáraikkal. A program a hagyománynak megfelelően a kilyénfalvi templomkertben a déli harangszókor imával és a Jakab Antal-szobor megkoszorúzásával kezdődött. Fejér Lajos plébános beszédében kiemelte Jakab Antal Egyháza és népe iránti elkötelezettségét, idézve a püspök 1971 karácsonyi szentbeszédéből: „Az »Én Uram és én Istenem« jelszavával el vagyok szánva úgy szolgálni Egyházamat és a híveink üdvösségét, hogy ugyanakkor hazám és népeinek békéjét, rendjét és boldogságát is imával, szóval és tettel előmozdítsam.” A szobornál az egyházközség, az iskolák, a rokonság, Gyergyóújfalu Község Önkormányzata és a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány képviselői is elhelyezték a kegyelet koszorúit.

A megemlékezés a művelődési házban folytatódott, ahol a többségükben székely népviseletbe öltözött gyerekek ötletgazdag, színes és látványos, főként színpadi jelenetekből álló műsort adtak elő. A vendégek előadásai közötti műsorról a tekerőpataki diákok gondoskodtak: árnyjátékkal, rövid jelenetekkel, énekekkel elevenítették fel Jakab Antal püspök életének fontosabb mozzanatait: születését, pályaválasztását, pappá és püspökké szentelését.

A kerettörténet közé beékelődtek a különböző Szent László-legendák, melyeket a gyergyócsomafalvi, a gyergyóújfalvi, két ditrói, három gyergyószentmiklósi, a gyergyószárhegyi és a maroshévízi iskola diákjai jelenítettek meg. A legendák között a tekerőpataki gyerekek a Mondák a magyar történelemből című éneket énekelték fuvola-, gitár- és furulyakísérettel. A Jakab Antal nevét viselő létesítmények, terek, illetve a püspök szobrainak, emléktábláinak bemutatását a gyergyószentmiklósi Kós Károly Általános Iskola vállalta, míg a két nagy személyiség – a püspök és a lovagkirály – közötti párhuzamok bemutatását a Fogarassy Mihály Általános Iskola diákjai mutatták be.

Az előző évekhez hasonlóan a műsor végén a jelenlévők meghallgattak hangfelvételről egy részletet Jakab Antal Márton Áron püspök temetésén elmondott beszédéből. A fellépő diákok és felkészítő tanáraik munkáját oklevéllel és a támogatók jóvoltából könyvjutalommal köszönték meg.

Forrás: Varga Gabriella

Fotók: Pethő Melánia / Gyergyói Hírlap

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria