Újra Gyimesfelsőlokra érkezett a „debreceni Mikulás”

Külhoni – 2018. december 15., szombat | 16:52

A debreceni Sziklára Épített Ház Alapítvány ajándékai idén is megérkeztek Gyimesfelsőlokra Szent Miklós ünnepén.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Sziklára Épített Ház Alapítvány képviselői Szent Miklós napjára minden évben ösztöndíjakkal és ajándékcsomagokkal érkeznek Gyimesfelsőlokra, hogy örömet szerezzenek az ott tanuló diákoknak, tanároknak és a Szent Erzsébet Líceum minden dolgozójának.

Idén is Fodor András atyával, a kuratórium elnökével keltek útra az alapítvány képviselői. „Egy hónappal az indulás előtt még bizonytalannak látszott, tudjuk-e folytatni a több évtizedes hagyományt, mert az alapítvány számláján alig-alig volt pénz. Kevés volt az adószázalékokból befolyt összeg is, és az egyéni támogatások sem érték el az előző évek szintjét. Végül mégis – kissé meghúzott nadrágszíjjal – meg tudtuk vásárolni a Mikulás puttonyába valókat. Hála Istennek az ösztöndíjak nagyságát (diákoknak 50 000 Ft/fő, tanároknak 150 000 Ft) nem kellett csökkentenünk” – számolt be Keresztesné Várhelyi Ilona, a Sziklára Épített Ház Alapítvány egyik alapító tagja.

Egyetlen támogatót kivételesen név szerint is megneveztek: külön köszönik a debreceni Szent József Gimnázium 1. a osztálya diákjainak, hogy zsebpénzükből gyűjtött összeggel fejezték ki összetartozásukat a távoli, csak hírből ismert gyimesfelsőloki diákokkal.

A Sziklára Épített Ház Alapítványt 1992-ben jegyeztették be Debrecenben, azzal a céllal, hogy Gyimesfelsőlokon egy közösségi célú épületet, zarándokházat hozzanak létre. Haranghy Sándor felajánlásból készült tervei alapján, százak, talán ezrek lelkes segítségével fel is épült a ház.

A gyimesi zarándokház valóságos sziklára épült, amit még az alapítók sem tudtak, amikor az 1992-es árvíz idején telket kerestek hozzá:

„A plébános úr tudta, hol alacsonyabb a víz, szépen átirányított minket a túloldalra, és ott, a templomdomb alatt, a temető bejáratával szemben, az Ugra pataka és a vasúti töltés között egy jókora üres területet mutatott, amelyen a telket ajándékozó család síremléke állt. Valaha malom állt ezen a helyen, de arra már csak a legöregebbek emlékeztek. Akkor még nem tudtuk, hogy a gyep és a talajréteg alatt kemény és vastag betontömb, valóságos szikla húzódik. A környéken most mindenütt állt a víz, de erről a telekről viszonylag jól elvezette az áradatot az Ugra két ága...”

Az ötlet csíksomlyói pünkösdökből bontakozott ki, s megvalósítása során született meg az Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum is. Magyar tannyelvű gimnáziumuk addig soha nem volt a gyimesi csángóknak. Az iskola máig egyre bővül, fejlődik; eredményei mind több elismerést érdemelnek ki.

A gyimesi ovisok a „debreceni Mikulást” várják, a nagyobbak pedig már ismerik az alapítvány nevét és múltját. Az osztályelső ösztöndíjasok levelező kapcsolatba lépnek támogatóikkal, s ez gyakran tartós, kölcsönös barátsággá fejlődik. Az idei tizenkét ösztöndíjassal és két megjutalmazott pedagógussal együtt remélik, hogy a jövő évben sokkal többen csatlakoznak ehhez a személyes támogatási formához.

Bővebb információ az alapítványról és a gyimesi csángók támogatásának lehetőségeiről ITT OLVASHATÓ.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria