A Biblia a 20. századi magyar képzőművészetben – Kiállítás nyílt Budapesten

Kultúra – 2017. március 10., péntek | 16:39

Huszonöt művész alkotásait mutatja be az a tárlat, amely „»Most töredékes az ismeretünk...« A Biblia a 20. századi magyar képzőművészetben” címmel nyílt meg március 9-én, csütörtökön Budapesten, a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Bibliamúzeumában.


„Aki olvassa a mai Bibliát, szeretné meg is érteni azt, keresi az üzenetét, aztán engedi, hogy hasson az életére, hogy formálja azt” – mondta a kiállítás csütörtöki megnyitóján Timár Gabriella, a Bibliamúzeum vezetője. Felhívta a figyelmet arra, hogy több művész a Szentírás megértését inkább úgy próbálta kifejezni, hogy kezébe vette a ceruzát, a tust, az ecsetet és a festéket, hogy létrehozzon egy művet.

„Az a jó festmény, amit nem kell magyarázni” – hangsúlyozta Bogárdi Szabó István református püspök, hozzátéve, hogy a festmény, a rajz, a szobor nem szorul magyarázta, ha maga mutat meg valamit.


A „Most töredékes az ismeretünk...” A Biblia a 20. századi magyar képzőművészetben című kiállításon huszonöt neves magyar alkotó grafikáit, festményeit és kisplasztikáit láthatja a közönség június 3-ig. A kiállítótér két falán elhelyezkedő munkák párbeszédbe lépnek egymással. Az egyik falon a megváltás szükségessége, a bűnbeesés, a romlás, a maga felemelésére képtelen ember. Rejtett bibliai történetek jelennek meg a műveken. A szemben lévő falon a megváltást, Krisztust áldozatát, a passiót, valamint a feltámadást megjelenítő munkák láthatók. A terem közepén elhelyezett installáció asztalán egy mai bibliát és egy antik tükör másolatát mutatják be, melyet a Szépművészeti Múzeumból kölcsönöztek.

A kiállításon Aba-Novák Vilmos, Bálint Endre, Berény Róbert, Borsos Miklós, Breuer Marcell, Csohány Kálmán, Deim Pál, Derkovits Gyula, Egry József, Feledy Gyula, Ferenczy Károly, Gulácsy Lajos, Gyarmathy Tihamér, Kernstok Károly, Kondor Béla, Molnár-C. Pál, Perlrott Csaba Vilmos, Schaár Erzsébet, Szalay Lajos, Szántó Piroska, Szőri József, Szőnyi István, Tóth Menyhért, Udvardi Erzsébet és Vilt Tibor alkotásai láthatók.

A Ráday utcában található, Közép-Európában egyedülálló múzeum korábbi formájában 23 évig működött az egyházkerület budapesti székházában. A 2011-es bezárás óta kibővítették, a romos pincét és a kazánhelyiséget korszerű kiállítótérré építették át. Az idén január végén átadott, megújult múzeum 300 négyzetméteren várja a Biblia iránt érdeklődő közönséget.

Forrás: MTI

Fotó: Bibliamúzeum.hu; Parókia.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria