Jeruzsálemről szakszerűen – Xeravits Géza „Egy nap Jézus nyomában” című könyve

Kultúra – 2017. június 1., csütörtök | 14:10

Jeruzsálem nevezetességeiről már sok útikönyv született. Xeravits Géza kötete – miközben sokban hasonlít is az eddigi kiadványokra – mégis más, mint a többi.

Bár az Agra Kulturális Utazási Társaság gondozásában megjelent Egy nap Jézus nyomában című könyv történetírók, zarándokok elbeszéléseire támaszkodva mutatja be Jeruzsálem keresztény szent helyeit, a személyes tapasztalatokra, benyomásokra is épít. A komáromi Selye János Egyetem biblikus professzora ugyanis immár egy évtizede vezet csoportokat a Szentföldre. Mindazok, akik részt vettek már olyan zarándoklaton, melyen ő mesélt a látnivalókról, tudhatják: varázsa annak köszönhető, hogy személyében a rendkívül magas szintű szakértelem és a spirituális mélység egyesül.

Xeravits Géza a Szentírás avatott tudósa, számos szakkönyv és tanulmány szerzője, nem véletlen tehát, hogy a szent helyek bemutatásánál a vonatkozó bibliai szakaszt is olvashatjuk. A történelmi bevezető után a helyszíni tájékozódást megkönnyítő rövid leírás következik. A fejezetek végén a nyitvatartási idő és az esetleges belépődíj is szerepel.

Jeruzsálem, „a Föld Köldöke” három nagy vallás szent városa – ezt példázza az is, hogy a Mennybemenetel kápolnája melletti sírkamrában a zsidók szerint Hulda próféta asszony, a keresztények szerint Szent Pelágia, míg a muszlimok szerint Rábia al-Adavijja nyugszik –, a szerző mégis legtöbbször csak a keresztény vonatkozásokról ír. Amint arra a cím is utal, elvileg egy nap alatt bejárható mindaz, amit a kötet bemutat. Bár talán jó lenne az evangéliumokból ismert kronológia szerint haladni Jézus életének színterein, erre értelemszerűen nincs lehetőség, hiszen az egyes helyszínek térben nincsenek egymáshoz közel. Ezért kezdjük utunkat a „végén”, vagyis az Olajfák hegyén és a Mennybemenetel kápolnájánál. A Getszemáni-kertben – Jézus imájának, vérrel verejtékezésének, elárulásának és elfogatásának a helyén – Nagy I. Theodosziosz emelt templomot, amely a 8. században még állhatott, ám biztos, hogy a 12. század legelején itt már csak egy kicsiny kápolna létezett. A század végére egy keresztes templomot említenek a beszámolók: ez az erődszerű építmény egészen a 14. század közepéig megmaradt. A ferencesek 1610-ben megvásárolták a kertet, ám templomot csak az első világháborút követően tudtak építeni. Antonio Barluzzi építész a bizánci maradványok fölé tervezte az új, Nemzetek templomának nevezett épületet.

A szerző számos kevésbé ismert érdekes részletet is megoszt az olvasókkal. Megtudhatjuk például, hogy az Oroszlános-kapu domborművei valójában párducokat ábrázolnak, Az-Záhir Bajbarsz egyiptomi szultán (1260–1277) címerállatait. Manapság minden keresztény zarándok végigjárja a keresztút állomásait, ám ez a szokás nem olyan régi, csak a 18. századtól vált rendszeressé. Az a boltív, ahonnan a hagyomány szerint Pilátus a híres „Ecce homo!” kijelentését tette, valójában Hadrianus római császár (117–138) háromosztatú diadalkapujának részlete. A felekezeti megosztottság szomorú következménye, hogy a Szent Sír-bazilika kulcsát két muszlim család, a Nusszeibe és a Dzsude őrzi. A legkülönösebb mégis az az úgynevezett „status quo létra”, amelyet valamikor a 18. században támasztottak a bazilika falának, valószínűleg azért, hogy arról elvégezzenek valamilyen javítási munkát. Végül a falétra ott maradt, most pedig senki nem meri azt elmozdítani, nehogy magára vonja a többi egyház haragját.

Xeravits Géza könyve azoknak is jó szívvel ajánlható, akik nem terveznek a közeljövőben szentföldi utazást; ők is érdeklődéssel forgathatják a kötetet.


Xeravits Géza: Egy nap Jézus nyomában – Az Olajfák hegyétől a Szent Sírig, Agra Kulturális Utazási Társaság, Budapest, 2017.

A kötet megvásárolható az Új Ember könyvesboltjában.


Baranyai Béla/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria