Etikai kódexükről tanácskoztak a szerzetesi fenntartású köznevelési intézmények szakemberei

Megszentelt élet – 2018. szeptember 21., péntek | 10:41

Műhely-konferenciát tartottak a szerzetesi fenntartású köznevelési intézmények szeptember 6-án Budapesten a Szerzetesi Elöljárók Irodája és a Szerzetesi Köznevelési Csoport közös szervezésében. A tanácskozásnak a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola adott otthont.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A műhely-konferencia témája az az etikai kódex volt, amelyet két évvel ezelőtt a szerzetesi fenntartású köznevelési intézmények szakembereiből álló munkacsoport hozott létre. Céljuk az volt, hogy a szerzetesi fenntartású intézményeknek szóló etikai kódex segítse az intézményeket a közösségi értéktisztázás terén, szolgáljon irányelvként, és nyújtson mintát a magyarországi szerzetesrendek által fenntartott köznevelési intézmények számára ahhoz, hogy intézményi szintű etikai kódexüket és eljárásrendjüket elkészítsék, és annak segítségével biztosítsák, hogy etikailag megfelelően működjenek; ezenkívül irány- és útmutató legyen a katolikus intézmények pedagógusai és dolgozói számára. Szeretnék, hogy az intézmények e dokumentum szerkezetéhez és szelleméhez igazodva alkossák meg belső szabályzatukat az intézmény védőszentjének vagy a fenntartó szerzetesrend lelkiségének, karizmáinak sajátos vonásaira való tekintettel, a helyi sajátosságok figyelembevételével.

Magyarországon 27 szerzetesrend tart fenn közoktatási intézményt, melyből 21 fenntartó képviseltette magát 33 résztvevővel a műhely-konferencián. Ternyák Csaba egri érsek fontosnak tartotta, hogy egyházmegyéje Katolikus Iskolai Főhatósága Oktatási Osztályának vezetője is részt vegyen a konferencián.

Az intézmények képviselőinek bemutatkozása után a kódexet megalkotó munkacsoport két tagja, Dobszay Ambrus és Rubovszky Rita ismertette az etikai kódex létrejöttének folyamatát. Hangsúlyozták, hogy ez egy munkadokumentum, és nyitottak a megalapozott módosító javaslatokra, ezért is gyűltek össze.

A délelőtt folyamán hat témát dolgoztak fel a résztvevők műhelymunkában, melynek eredményeit összegezték. Októberben újra összeül a dokumentumot kidolgozó munkacsoport, és végleges formába öntik az etikai kódexet, amit az intézményfenntartók rendelkezésére bocsátanak, melyek továbbítják azt a saját fenntartásukban működő intézményeiknek.

Délután Labancz Zsolt SchP a Szerzetesi Köznevelési Csoportot mutatta be, mint a szerzetesi fenntartású köznevelési intézmények együttműködésének motorját. Ezután több kérdésben vitatták meg, hogy milyen együttműködésekre lenne még igény, és melyek legyenek a következő lépések.

Forrás és fotó: Szerzeteselöljárók Irodája

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria