Fiatalok találkoztak szerzetesközösségekkel Nyíregyházán

Megszentelt élet – 2017. február 8., szerda | 11:27

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Ifjúsági Irodája fiatalok és szerzetesek találkozóját rendezte meg február 4-én a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-plébánián.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A találkozón az egyházmegye területén szolgáló Vianney Testvérek a Tisztuló Lelkekért – Krisztus-hívők egyházmegyei jogú hivatalos társulása, a kamilliánus nővérek és a segítő nővérek tagjai, valamint a budapesti székhelyű Shalom katolikus közösség vett részt.


A vidám, kötetlen, kávéházi hangulatú összejövetelen közel hatvan fiatal ismerkedett a szerzetesek életével. A találkozó célja Nagy Zsolt ifjúsági referens pap szerint az volt, hogy személyes, közvetlen ismerkedés keretében lehetőséget adjanak arra, hogy a fiatalok előtt életszerűvé váljon a papi, szerzetesi hivatás megismerésével az Isten melletti elköteleződés és az Egyházban való szerepvállalás. A beszélgetés során a diákok a papok, szerzetesek életét megismerve azzal is szembesülhettek, hogy az Isten a legkülönbözőbb módon hív meg embereket erre a hivatásra.

A nap során Hollósy Tibor történész, középiskolai tanár átfogó képet adott az európai szerzetesrendekről. Az előadás után Nagy Zsolt arról beszélt, hogy minden kornak megvan a maga krízise, amire mintegy válaszként születtek meg a szerzetesközösségek. Létrejöttek többek között a szegényeket, a betegeket, a kallódó fiatalokat felkaroló rendek, az oktatásban tevékenykedők, a hitvédők, de szó volt „hídépítő” rendről is. Napjaink sem mentesek a krízisektől, melyekre megoldásként közösségek szerveződnek. Ma a fiatalok nehézségeivel találkozunk, életvezetésükben, hivatástisztázásukban általános a bizonytalanság, a tanácstalanság; annál is inkább jelent ez krízist, mivel ők fogják alakítani a jövő társadalmát, Egyházát. Ebben segít a fiatalok evangelizálására alakult Shalom katolikus közösség is, akik a találkozó meghívott vendégeként mutatkoztak be.

A vidám és elkötelezett, karizmatikus lelkiségű közösség több mint harminc évvel ezelőtt alakult Brazíliában. Négy tagja évekkel ezelőtt misszionáriusként érkezett Magyarországra, megtanulták a magyar nyelvet, és azóta Budapesten tevékenykednek. Mára már magyar fiatalok is csatlakoztak hozzájuk. Lelkiségük középpontjában a béke, a „shalom” áll, ezzel azt hirdetik, amit a feltámadt Jézus a tanítványoknak, amikor a jól ismert „Békesség nektek!” (héberül: shalom) köszöntéssel szólította meg őket.

A közösség előadásokat, lelkigyakorlatokat, bulikat, kirándulásokat, koncerteket, színdarabokat, táborokat és mindenféle olyan kreatív, fiatalos, lendületes programot szervez, amely vonzó lehet a magyar fiatalok számára. A céljuk, hogy sokszínű és új módokon, az öröm nyelvén szólítsák meg azokat – vallásos és nem vallásos háttérből jövőket egyaránt –, akik még nem ismerik Krisztus szeretetét. Tevékenységük fő célja tehát az evangelizáció és az új evangelizáció a fiatalok körében.

A találkozón a közösség egyik tagja, Bisztrai Fanni tett tanúságot arról, hogyan hívta meg őt Isten. „Vallástalan családban nőttem fel, szüleimmel sokat veszekedtünk. Ekkor lépett az életembe egy fiú. A mai világ túlfűtött a szexualitásban, szenvedélyekben (alkohol), és bár nagyon nehéz erről beszélni, de mi is azon az úton jártunk. Kapcsolatfüggő lettem, mert szeretethiányban szenvedtem, sem a szüleimtől, sem mástól nem kaptam szeretetet. Csak a külsőségek számítottak az életemben” – mondta el Fanni.

Egy alkalommal szentségimádáson vett részt a Shalom közösségben, és még aznap megváltozott az élete. Ezt mások is látták rajta, és az imaesten imádkoztak érte. „Megdöbbentő volt számomra, hogy elfogadtak olyannak, amilyen voltam. Ez nagyon boldoggá tett, és elkezdtem járni a közösségbe, beszélgettünk az imádságról, arról, hogy milyen Jézussal élni, és azóta is ezen az úton haladok” – idézte fel a tanúságtevő lány.

Ezután a barátjával együtt elmentek egy előadásra, amely a test teológiájáról szólt, és ott hirtelen átalakult bennük minden, megszületett a szívükben annak a vágya, hogy szakítsanak korábbi életükkel és tisztaságban éljenek. Ennek hatására megerősödött a kapcsolatuk. „A megtérésem előtt kapcsolatfüggő voltam, de ezen az úton járva Isten megmutatta nekem, hogy nem kell senkitől függnöm a világban, hanem csak Tőle. Megadta nekem ezt a szabadságot még a kapcsolatomban is. Ez egy olyan csodálatos út volt Jézussal, ami még mindig tart, és várom, hogy folytatódjon.” Fanni hangsúlyozta, hogy a közösség talált rájuk és tartja meg a világban őket olyan erővel, amire egyedül képtelenek lennének. „A szexualitás nagyon erős szenvedély, és nehéz róla lemondani. Különösen nekünk, akik nem a másik lelkét szerettük, hanem önmagunkat, és nem adtunk, hanem csak vártuk az ajándékot a másiktól. Most hetente találkozunk a közösséggel, és ez megtart bennünket Jézus szeretetében. Az Isten valaki által természetes dolgokon keresztül hív bennünket, és nem kell a csodákra várnunk. A fiataloknak kevés alkalmuk van arra, hogy találkozzanak Istennel, a közösség erejével.”

A tanúságtétel után tánccal evangelizált a közösség, vidám hangulatot teremtve, majd mindenki elcsöndesedett a szentségimádás során.

A részt vevő diákok közül Suller Zsófia és Gincsai Réka, a nyíregyházi Szent Imre Gimnázium diákjai elmondták, különleges, örömteli pillanatokat éltek át a találkozón, megerősítette a hitüket, és továbblendítette őket a krisztusi úton. Hangsúlyozták, hogy jó egy ilyen közösséghez tartozni, mert ez megtartja a fiatalokat, míg egy másfajta közösség visszahúzó erő is lehet. Mint hozzátették, mindig befolyásolja az embert a közösség döntése, és általában a kényelmi szempont dominál.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria