Istenes Szent Jánosnak állítottak szobrot a pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthonban

Megszentelt élet – 2017. március 6., hétfő | 11:30

Istenes Szent Jánosnak, a Betegápoló Irgalmasrend alapítójának, az újkori betegápolás előfutárának állítottak szobrot a rend fenntartásában működő Szent Erzsébet Otthonban, Pilisvörösváron. Március 5-én Kozma Imre irgalmasrendi szerzetes áldotta meg az otthon kertjében elhelyezett alkotást.

Újabb alkotással gyarapodott a Szent Erzsébet Otthon Társaság Idősek Otthona – Ápolási és Gondozási Központ (röviden: Szent Erzsébet Otthon) parkja. Tavaly ősszel Manhertz Erzsébet, a Jézus Szíve Népleányok Társasága tagja, az intézmény alapítója és Mindszenty József bíboros emléke előtt tisztelegtek szoborállítással.

A március 5-én, Istenes Szent János emléknapja előtt tartott ünnepségen részt vett Joachim Mačejovský, a Betegápoló Irgalmasrend osztrák tartományának (ennek része Szlovákia és Csehország mellett a magyar delegatúra is) elöljárója.

A szobrot Kozma Imre irgalmasrendi szerzetes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke áldotta meg. Beszédében a Szent Erzsébet Otthon lelkiségét adó két szentet állította a középpontba: Árpád-házi Szent Erzsébetet, akit Szent II. János Pál pápa a „hatékony tékozlás szentjének” nevezett, illetve az életét a betegek szolgálatának ajánló Istenes Szent Jánost.

Kozma Imre így fogalmazta meg a rendalapító mának szóló üzenetét: „kapcsolatainkban a szív vezéreljen, ha indítására figyelünk, jutunk a legmesszebb”. Istenes Szent János eszménye a „hospitalitás” volt, ami a legkiszolgáltatottabbak, a szegények és idősek iránt tanúsított vendégszeretetet jelenti. Kozma Imre reményét fejezte ki, hogy az otthon szellemiségét egyre mélyebben áthatja ez a szeretet, és megjelenik az intézmény mindennapjaiban a forrást adó szentek lelkülete, melynek erejében az otthon a befogadás, a védettség és a biztonság lehetőségét nyújtja az itt élőknek.

A Betegápoló Irgalmasrend 51 országban 236 szerzetesközösséggel van jelen, 1177 taggal. Összesen közel 300 egészségügyi intézményben 40 ezer munkatárssal és több mint 7500 önkéntes segítővel állnak a betegek és a szegények szolgálatában.

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria