Bódis József államtitkár a rákkutatásról szóló vatikáni konferenciáról

Nézőpont – 2018. november 23., péntek | 10:32

A vatikáni IV. Piusz-villa adott helyet november 16–17-én a Pápai Tudományos Akadémia és az Európai Rákkutatási Akadémia konferenciájának, melynek két magyar résztvevője is volt: Bódis József orvos, oktatásért felelős államtitkár, illetve Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet igazgatója.

Bódis József államtitkárral a konferencia nyitónapján beszélgetett a Vatikáni Rádió magyar szerkesztőségének munkatársa, Gedő Ágnes.

Ma a rákbetegség a világ egyik vezető egészségügyi problémája. Az Európai Unióban a rákos megbetegedések száma folyamatosan növekszik. 2012-ben évi 2,6 millió embernél diagnosztizáltak daganatos betegséget, míg ez a szám 2030-ra várhatóan eléri a 3,3 milliót. Az egészségügyi szervezetek számára a legnagyobb problémát a rákbetegséggel élők egyre növekvő száma jelenti. Ezt megfelelő kutatási, kezelési és megelőzési stratégiák kidolgozásával lehet ellensúlyozni.

Bódis József államtitkár rámutatott: Magyarország jó helyen áll abban, hogy a rákbetegséget minél komplexebben közelítse meg, vagyis egyaránt hangsúlyt fektet a megelőzésre, a korai szűrésre és a kezelésre, valamint a kutatásra.

Ferenc pápa idén január 8-án, a diplomáciai testülethez intézett beszédében rámutatott: az élethez és a testi épséghez való jog azt jelenti, hogy védelmezzük a személy és hozzátartozói egészséghez való jogát. Ma ez a jog olyan összefüggéseket nyert, amelyek túllépnek Az emberi jogok egyetemes nyilatkozata eredeti célkitűzésein, amely a megfelelő orvosi és szociális ellátás biztosításához való jogot hangsúlyozta. Ferenc pápa ezzel kapcsolatban arra buzdította a nemzetközi szakértői fórumokat, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy mindenki könnyebben hozzájuthasson a gyógyításhoz és az egészségügyi kezelésekhez. Egyesíteni kell az erőinket, hogy olyan intézkedések szülessenek, amelyek elfogadható áron biztosítják az alapvető gyógyszerellátást a betegek túléléséhez. Emellett fontos a kutatás és olyan kezelések kifejlesztése, amelyek – még ha a piac számára nem is jelentenek gazdasági tényezőt – meghatározóak az emberi életek megmentésében.

A vatikáni konferencián kiemelten foglalkoztak a rákkutatás világszintű koordinációjával, s ebben a kérdésben szólalt föl Bódis József államtitkár. Az interjúban elmondta, hogy a fejlettebb országok felelősséggel tartoznak a kevésbé fejlettek iránt, melyeket jelentősen segíteni tudnak kutatási tapasztalataik megosztásával.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria