A pápa szerint a katolikus egyetemeknek tanulmányozniuk kell a migráció okait

Ferenc pápa – 2017. november 5., vasárnap | 19:28

Ferenc pápa az Apostoli Palota Konzisztórium termében fogadta november 4-én a Katolikus Egyetemek Nemzetközi Szövetségének (FIUC) tagjait, akik a Pápai Gergely Egyetem szervezésében vettek részt egy négynapos, migrációs témájú nemzetközi konferencián.

Menekültek és migránsok egy globalizált világban: az egyetemek felelőssége és válaszai – ez volt a november 1. és 4. között megrendezett konferencia címe. A résztvevők a jelenlegi migráció globális és összetett valóságát tudományos, teológiai és pedagógia szempontokból vizsgálták meg, az Egyház társadalmi tanításával összhangban. Arra törekedtek, hogy leküzdjék az előítéleteket és félelmeket, amelyek a migráció jelenségének hiányos ismeretéből fakadnak. A pápa elismerését fejezte ki a kongresszus résztvevőinek, majd rámutatott arra a három területre, amelyeken szükség van a katolikus egyetemek szakértő hozzájárulására. Ezek a kutatás, az oktatás és a társadalmi felemelkedés előmozdítása.

A szövetség „Sciat ut serviat” („Tanulni a szolgálatért”) mottóval immár csaknem egy évszázada fogja össze a különböző katolikus egyetemeket, hogy a találkozások segítségével erősítse a felsőfokú katolikus képzést. Ennek a képzésnek egyik alapvető szempontja a társadalmi felelősség, egy igazságosabb és emberibb világ építésének céljából – fejtette ki a pápa.

A kutatás terén a katolikus egyetemek mindig arra törekedtek, hogy összhangot teremtsenek a tudományos és teológiai kutatás között, párbeszédet kezdeményezve az értelem és a hit között. Szükség van rá, hogy tovább tanulmányozzák a kényszerű migráció mögöttes okait, gyakorlati megoldásokat javasolva. Mindenekelőtt biztosítani kell az embereknek azt a jogát, hogy ne kényszerüljenek elvándorolni. Ugyanígy fontos az is, hogy megvizsgálják azokat a negatív, olykor kirekesztő és idegengyűlölő válaszjelenségeket is, amelyeket a migránsok befogadása éleszt ősi keresztény hagyományokkal rendelkező országokban. A Szentatya a katolikus egyetemek tagjainak figyelmébe ajánlotta az Elvándorlók és Útonlévők Pápai Tanácsának Erga migrantes caritas Christi instrukcióját, amely leszögezi, hogy az Egyház a migránsokban mindig annak a Krisztusnak a képmását szemléli, aki ezt mondta: „Idegen voltam és befogadtatok” (Mt 25,35).

Ami az oktatás területét illeti, Ferenc pápa javasolta, hogy a katolikus egyetemek segítsék elő a menekültek képzését, távoktatást biztosítva azoknak, akik gyűjtőtáborokban élnek. Az egyetemek megkönnyíthetik a migránsok és menekültek iskolai és szakmai végzettségi fokozatainak elismerését, a migránsok és a befogadó társadalmak javát szolgálva ezzel. Ahhoz, hogy megfelelő módon tudjanak válaszolni a migráció új kihívásaira, szükség van szakszerűen képzett lelkipásztori munkatársakra, akik a migránsok és menekültek ellátásáról gondoskodnak. Ez is a katolikus egyetemek egyik sürgető feladata. Fordítsanak továbbá nagy figyelmet az oktatásban a migrációs jelenség tanulmányozására az igazságosság, a globális közös felelősség, a kulturális különbözőségben megvalósuló szeretetközösség távlatában, szem előtt tartva, hogy hallgatóik közül sokan válnak majd politikai vezetőkké, vállalkozókká, a kulturális élet főszereplőivé.

A társadalmi felemelkedés előmozdítása terén az egyetemek olyan intézmények, amelyek a kritikus gondolkodás szerepét töltik be a politikai, gazdasági és kulturális erők különféle formáival szemben – hangsúlyozta Ferenc pápa, aki utalt arra a húszpontos akciótervre, amelyet az Átfogó Emberi Fejlődést Szolgáló Dikasztérium Migránsok és Menekültek Részlege dolgozott ki. Ez hozzájárul ahhoz a folyamathoz, amelynek eredményeként 2018 második felében a nemzetközi közösség két globális egyezményt fogad el, egyrészt a migránsokra, másrészt a menekültekre vonatkozóan. Az egyetemek ezen a téren is kiváltságos szerepet tölthetnek be, ezért kérte például a pápa azt, hogy a diákok vegyenek részt önkéntesként a menekültek, újonnan érkezett migránsok ellátásában, gondozásában.

A katolikus egyetemek által végzett munka – a kutatás, az oktatás és a társadalmi felemelkedés területén – biztos vonatkozási pontjait képezi az a négy mérföldkő, amely az Egyház útját megjelöli korunk migrációs jelenségének kezelésében. Ezek: befogadni, védelmezni, támogatni és integrálni – idézett a Szentatya a elvándorlók és menekültek 2018-as világnapjára írt üzenetéből.

Végül utalt rá, hogy november 4-én ünnepeljük Borromei Szent Károly liturgikus emléknapját. Kiemelte, a hit fényében megvilágosodott és szenvedélyes főpásztor az alázatot tette meg mottójául.

Példamutató élete legyen ösztönzés a Katolikus Egyetemek Nemzetközi Szövetsége számára intellektuális és társadalmi tevékenységükben, valamint a testvériség megtapasztalásában – kívánta Ferenc pápa, majd áldását adta elkötelezettségükre az egyetemek, a migránsok és menekültek szolgálatát illetően.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria