A testvériség szolgálatában – Ferenc pápa nyitotta meg az oktatásról szóló vallásközi találkozót

Ferenc pápa – 2021. október 5., kedd | 20:05

Október 5-én Ferenc pápa nyitotta meg a Vatikánban a Vallások és oktatás című találkozót, melyen a világ vallási vezetői vettek részt, és felhívást intézett az úgynevezett globális nevelési egyezmény megvalósításáért. Az esemény egybeesett az UNESCO által meghirdetett pedagógusok világnapjával.

Ferenc pápa köszöntötte az összegyűlt vallási vezetőket, majd egy olyan szándéknyilatkozatról beszélt, amely az egyetemes testvériséget szolgálja szerte a világon. Ennek fontos eleme a fanatizmustól való elhatárolódás, a nők, a gyermekek és a védtelen személyek tisztelete, valamint a környezetvédelem. El kell fogadnunk a másik embert a maga teljességében, ennek pedig előfeltétele a nyitottság, a megismerés vágya. Bolygónk segélykiáltását meg kell hallanunk, és ne feledjük: Isten mindig megbocsát, az emberek néha, a természet azonban soha.

A találkozón részt vett Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka, Ahmad et-Tajjeb, a kairói al-Azhar szunnita központ főimámja, Noam Marans rabbi, a Vallásközi Konzultációért felelős Nemzetközi Zsidó Bizottságtól, Musztafa Mohaghegh Damad ajatollah Teheránból, Hilarion metropolita az orosz ortodox pátriárka képviseletében, Maria Habito, a Világvallások Múzeumának egyik igazgatója Hsin Tao buddhista szerzetes képviseletében, valamint további szikh, dzsainista, iszlám, zsidó résztvevők és az UNESCO nevelésért felelős vezető asszisztense.

A találkozó célja, hogy a világ vallásainak képviselői közösen támogassák a globális nevelési egyezményt, amelyet Ferenc pápa hirdetett meg 2019. szeptember 12-én. A pedagógusok világnapján a vallások képviselői kifejezték hálájukat minden tanárnak és törődésüket az oktatás ügye iránt, mely a testvériség kialakításának fontos eszköze.

Két évvel ezelőtt a pápa azt kérte a nevelésben dolgozóktól, hogy folytassanak párbeszédet bolygónk jövőjének alakításáról. Mindenki tehetségére szükség van ahhoz, hogy egy új, szolidáris és befogadó társadalmat építsünk. Ennek a globális egyezménynek a nyitottabb, inkluzív nevelést kell szolgálnia, a másik ember türelmes meghallgatására, építő párbeszédre és kölcsönös megértésre kell tanítania. Globális összefogással képezhetünk érett személyiségeket, akik képesek felülemelkedni a megosztottságon és újraszőni a kapcsolatokat egy testvéribb emberiség érdekében.

Ferenc pápa emlékeztetett az egy éve kiadott Fratelli tutti kezdetű enciklikájára, amelyben szintén az új nemzedékek nevelését hangsúlyozta. Fontos, hogy a fiatalok felismerjék, értékeljék és szeressék a másik embert, éljen az akár a bolygó másik felén is. Az ismerd meg magadat elvhez, amely eddig a nevelés iránytűje volt, hozzá kell tennünk még hármat: ismerd meg testvéredet, vagyis fogadd el őt; ismerd meg a teremtett világot, hogy védjük közös otthonunkat; ismerd meg a természetfelettit, hogy az élet nagy titkára neveljünk. Ne hallgassuk el az ifjú nemzedékek elől azokat az igazságokat, amelyek értelmet adnak az életnek – buzdított Ferenc pápa.

A pápa emlékeztetett a vallások felelősségére a nevelésben. A múltban voltak közöttünk konfliktusok, de ma az egyetemes testvériséget kell szolgálnunk, hiszen látjuk, milyen sok úton el lehet jutni Istenhez, a fiatalokat pedig a kölcsönös tiszteletre és a békés együttélésre kell nevelnünk. Isten nevét soha nem szabad az erőszak igazolására használni, vagy táplálni a más vallások elleni gyűlöletet. El kell ítélni a fanatizmus minden formáját, és védelmezni kell a lelkiismereti szabadság jogát, amely minden embert megillet.

A múltban a vallás nevében is diszkrimináltak egyes népcsoportokat, a kultúra, a politika vagy más megfontolás alapján – ismerte el a pápa, majd hozzátette: ma azonban a világ vallási vezetői minden személy méltóságát és identitását meg akarják óvni, a fiatalokat pedig megtanítani a diszkrimináció nélküli elfogadásra. A nevelés ugyanis arra kötelez, hogy úgy fogadjuk el a másikat, amilyen, anélkül, hogy ítélkeznénk felette, és ne csak úgy, ha olyan, amilyennek mi szeretnénk őt látni.

A pápa arra biztatta a vallások képviselőt, hogy elkötelezetten védelmezzék a nők, a kiskorúak és a gyengébbek jogait, melyeket a múltban nem mindig tartottak tiszteletben. Minden testi vagy lelki erőszakot el kell ítélni. El kell ismerni, hogy férfi és nő egyenlő méltósággal rendelkezik, és erre kell tanítani az ifjú nemzedékeket.

Ha a múltban el is tűrtük közös otthonunk, a Föld kizsákmányolását, ma egyre inkább tudatosul bennünk, hogy vigyáznunk kell a teremtett világra, amelyet Isten ránk bízott. A természetvédelemre, a fenntartható és józan életstílusra kell nevelnünk a fiatalokat. A pápa szólt még az írástudatlanság felszámolásáról, valamint az átfogó emberi nevelésről, amelyben mindig fontos szerepet vállaltak a vallások.

Beszéde végén a pápa rövid csöndet kért, mely során minden résztvevő Istenhez fohászkodott azért, hogy megvilágítsa elméjüket, párbeszédüket gyümölcsözővé tegye, és bátorságot adjon nekik az új nevelési távlatok útján.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria