Az éhezőkért emelt szót a pápa az ENSZ mezőgazdaság-fejlesztési alapjának közgyűlésén

Ferenc pápa – 2019. február 14., csütörtök | 19:19

Ferenc pápa február 14-én részt vett és spanyol nyelven beszédet mondott Rómában az ENSZ Nemzetközi Mezőgazdaság-fejlesztési Alapja (IFAD) Kormányzó Tanácsa, vagyis legfőbb irányító testülete 42. ülésének megnyitóján.

Az ülés témája: Innovációk és vállalkozói kezdeményezések a vidék világában. Az IFAD az ENSZ speciális nemzetközi finanszírozási intézménye, amelynek székhelye Rómában van, ahol a világszervezet élelmezéssel és mezőgazdasággal foglalkozó egyéb intézményei is működnek.

Társadalmunk jelentős eredményeket ért el a tudás számos területén, de a világban emberek milliói szenvednek az éhínség és az alultápláltság miatt. Ferenc pápa erről szólt beszédében az IFAD ülésének résztvevőihez. Rámutatott, hogy a Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 2030 (Agenda 2030) célkitűzéseinek eléréséhez a nemzetközi közösség, a civil társadalom és az erőforrásokkal rendelkezők egységes kötelezettségvállalására van szükség. A felelősséget nem lehet elkerülni, hanem vállalni kell, hogy konkrét és valós megoldásokat kínáljunk fel. Csak ilyen módon lehet majd kimondani anélkül, hogy pusztán csak egy egyszerű szlogen lenne: „Az éhezésnek nincs jelene és jövője, csak múltja van”.

Ferenc pápa az ülés megnyitóján való jelenlétét azzal magyarázta, hogy fel akarta hívni a résztvevők figyelmét szenvedő testvéreink sokaságának könyörgéseire és szükségleteire. Célja, hogy ezáltal végre találjon meghallgatásra kiáltásuk, és vegyék figyelembe aggodalmaikat anélkül, hogy pirulnunk kellene, amikor a szemükbe nézünk. Olyan emberekről van szó, akik bizonytalan helyzetekben élnek: szennyezett a vizük és a folyóik, természeti erőforrásaikat kifosztották, földjeik elsavasodtak, nincs elegendő víz sem saját maguk, sem földművelési tevékenységük számára, egészségügyi infrastuktúráik nagyon hiányosak, és nyomorúságos, lepusztult körülmények között élnek otthonaikban.

A Szentszék mindig is ösztönzi a nemzetközi ügynökségek által megtett erőfeszítéseket a szegénység felszámolására, és bizalommal tekint az IFAD munkájára. A szervezet hallatlan lehetőségeket teremthet minden tétovázás nélkül ahhoz, hogy minden nép szembe tudjon nézni az őt sújtó nehézségekkel. A pápa utalt a Fenntartható Fejlődési Keretrendszer 2030-as célkitűzéseire, amelyek közül kiemelte a szegénység megszüntetését, az éhezés elleni küzdelmet és az élelmiszer-szuverenitás előmozdítását. Rámutatott, hogy ezeket nem lehet megvalósítani, ha nem valósul meg a vidékfejlesztés, amiről már egy ideje beszélnek, de még nem vált konkrétummá. Ellentmondásosnak nevezte, hogy a több mint 820 millió éhező, alultáplált ember vidéken él, és élelmiszer-termeléssel foglalkozik, illetve földműves.

A számos ember sorsát negatív módon érintő problémák láttán az erőfeszítések egyesítésére, egyetértésre és a kapcsolatok szorosabbra fűzésére van szükség. A jelenlegi kihívások olyan bonyolultak és összetettek, hogy most már nem nézhetünk szembe velük alkalmi módon, vészmegoldásokkal. Ehelyett közvetlen főszerepet kell adni azoknak, akiket a nyomor sújt, és nem szabad őket pusztán a segélyek alanyainak tekinteni, ami függőséghez vezet. Arról van tehát szó, hogy mindig meg kell erősíteni az emberi személy központi szerepét, emlékeztetve arra, hogy az új folyamatokat nem lehet mindig a kívülről kialakított modellekbe integrálni, hanem a helyi kultúrákból származó rendszerekbe kell beilleszteni. A pápa arra buzdította az ENSZ-alapot, hogy folytassa a nagymértékű decentralizációt, mozdítsa elő a dél–dél közötti együttműködést és tegye sokszínűvé finanszírozási forrásait és cselekvési módjait.

Az igazságosság és a jólét párosítására van szükség ahhoz, hogy teljesen sikerüljön legyőzni az éhezést. Ferenc pápa beszéde végén szólt az IFAD Kormányzó Tanácsa ülésének témájáról is. Az innovációra, a vállalkozók képességére, a helyi szereplők főszereplővé tételére, a termelési folyamatok hatékonyságára kell helyezni a figyelmet annak érdekében, hogy megvalósuljon a vidék átalakítása, amelynek célja az alultápláltság felszámolása és a mezőgazdaság fenntartható fejlesztése. Ebben az összefüggésben elő kell mozdítani a lelkiismeretes tudományművelést, és a technológiát valóban a szegények szolgálatába kell állítani – nyomatékosította a pápa.

Az IFAD negyven éve támogatja a vidéki lakosságot, lehetővé téve a szegénység csökkentését, az élelmiszer-biztonság növelését és a táplálkozási szint javítását. 1978 óta 20,4 milliárd dollárt fektettek be adományok és kedvező feltételekkel biztosított hitelek formájában olyan projektek finanszírozásába, amelyeknek 480 millió ember látta hasznát.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria