Ferenc pápa az újságírókhoz: Beszéljetek a perifériákról, az igazságról és a reményről

Ferenc pápa – 2018. június 6., szerda | 10:55

A Szentatya június 4-én, hétfőn délben az Apostoli Palota Kelemen termében fogadta a neves olasz újságíró, Biagio Agnes nevét viselő alapítvány hetvenfős küldöttségét.

Biagio Agnes egyike volt azoknak az olasz újságíróknak, akik védelmezték a közszolgálatot, és többször felszólaltak annak érdekében, hogy az újságíró legyen a korrekt, megbízható, hiteles és pontos információ biztosítéka.

Ferenc pápa beszédében elismeréssel szólt az alapítvány tevékenységéről: olyan kommunikációért küzd, amely az igazságot a személyes vagy a vállalati érdekek elé helyezi. Az alapítvány díját olyan újságíróknak osztják, akik kiemelkedő mértékben vállalnak felelősséget. Az újságíró hozzájárul az emberek képzéséhez, formálja a világról alkotott képüket, alakítja az eseményekhez fűződő viszonyukat – mutatott rá a Szentatya.

Utalt rá, hogy olyan időszakban élünk, amelyben a digitalizáció, a média átalakulása zajlik. Gyakran tapasztalja apostoli útjain, hogy manapság már mobiltelefonnal készítenek interjút, videóhíreket. Az információ formái és nyelvezete egyre gyorsabb átalakuláson megy át, és talán fáradságos ezzel lépést tartani, de egyre inkább szükség van rá, ha továbbra is nevelni kívánjuk az újabb nemzedékeket. Nincsenek biztos receptek ebben a helyzetben, de a pápa kiemelt három kifejezést, amelyet szem előtt kell tartani: perifériák, igazság és remény.

A hírek általában a központokban készülnek, de nem szabad megfeledkezni azok történeteiről sem, akik távol, a perifériákon élnek. Előfordul, hogy ezek a szenvedés és a pusztulás történetei, máskor a szolidaritásé, és ezekkel a történetekkel hozzájárulhatnak ahhoz, hogy másképp tekintsünk a valóságra.

Az újságíró arra kapott meghívást, hogy megírja, amit gondol, ami megegyezik az eseményről alkotott tudatos és felelős értelmezésével. Nagyon igényesnek kell lenni, hogy ne essünk az ellentmondások logikájának csapdájába bizonyos érdekek és ideológiák miatt. E felgyorsult világban egyre nagyobb szükség van az alapos kutatásra és körültekintésre, valamint arra, hogy csendben maradjunk, ahelyett, hogy megsebeznénk embereket, csoportokat, vagy hiteltelenítenénk egy eseményt.

Nem arról van szó, hogy egy problémák nélküli világról beszéljünk. Ez illúzió lenne – jegyezte meg a pápa. Ehelyett teret kell adni a reménynek, miközben tudomást veszünk a pusztulás és az elkeseredettség helyzeteiről. Az újságíró ne érezze úgy, hogy minden rendjén van, mert szabadon és felelőssége tudatában elmondta a történteket. Arra kapott meghívást, hogy kiutat mutasson, értelmet és reményt adjon – hívta fel a figyelmet Ferenc pápa.

Beszéde végén a Szentatya emlékeztetett a Biagio Agnes Alapítvány egyik kezdeményezésére: olyan tudományos fórumot működtet, amely Biagio Agnes ötlete alapján született. Célja, hogy orvostudományi kérdéseket tárgyaljon megbízható módon, pontos információkat adjon, szembeszállva a „házilag” gyártott, felületes hírek terjesztésével. Gyakran találkozunk ugyanis ilyenekkel az interneten, melyek jobban vonzzák a közvélemény figyelmét, mint a tudomány. Ezért „biztosítani kell egy olyan tudományos és társadalmi vita lehetőségét, amely felelős és széleskörű, amely képes figyelembe venni minden rendelkezésre álló információt, és képes a dolgokat nevükön nevezni. Időnként nem tesznek ki az asztalra minden információt, hanem válogatnak közülük saját érdekeik szerint, legyenek azok politikaiak, gazdaságiak vagy ideológiaiak”– idézett Laudato si’ kezdetű enciklikájából (135) Ferenc pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria