Ferenc pápa fogadta a vatikáni környezetvédelmi konferencia résztvevőit

Ferenc pápa – 2018. július 7., szombat | 12:32

Július 5-én és 6-án a vatikáni szinódusi aulában nemzetközi konferenciát tartottak Ferenc pápa „Laudato si’” kezdetű enciklikájáról, a környezetvédelem terén mérföldkőnek számító egyházi dokumentum megjelenésének harmadik évfordulóján.

Annak a valós veszélynek elkerüléséhez, hogy törmeléket, sivatagokat és szemetet hagyjunk a következő nemzedékekre, az átfogó ökológia szerinti szerves és összehangolt cselekvésre van szükség. A pápa beszédében utalt a COP24 csúcstalálkozóra, amelyet decemberben tartanak Lengyelországban, mondván, hogy mérföldkő lehet a 2015-ös párizsi egyezmény által kijelölt úton. Emlékeztetett, hogy a megállapodás gyakorlatba ültetéséhez sokat kell még tenni. A kormányok tegyenek erőfeszítéseket vállalásaik betartására, hogy elkerülhetők legyenek a klímaválság legsúlyosabb következményei.

Ebben a folyamatban nemcsak az államoknak kell lépéseket tenniük, hanem a helyi hatóságoknak, a civil társadalom csoportjainak, valamint a gazdasági és vallási intézményeknek is, hogy elősegítsék az átfogó ökológiai kultúra és gyakorlat megvalósítását. A pápa annak a reményének adott hangot, hogy az olyan események, mint a San Franciscoban szeptember 12-14. között megtartandó klíma-csúcstalálkozó megfelelő válaszokat kínálnak fel a globális cselekvés érdekében. A Szentatya kiemelte továbbá, hogy a pénzügyi intézményeknek is fontos szerepe van a környezetvédelemben. A pénzügyi paradigmákat meg kell változtatni, hogy azok az átfogó emberi fejlődést segítsék elő. A nemzetközi szervezetek, mint a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank elősegíthetnek hatékony reformokat egy befogadóbb és fenntarthatóbb fejlődés érdekében. A pápa reméli, hogy a pénzügyek ismét olyan eszközzé válnak, amelynek célja a nagyobb gazdagság megteremtése és a fejlődés szolgálata.

Ferenc pápa továbbá megállapította, hogy a vallások, különösen is a keresztény egyházak kulcsszerepet játszanak az ökológiai megtérés támogatásában és ösztönzésében. Központi szereplők még a fiatalok és az őslakos népek is, akikkel a következő két szinóduson foglalkozik a katolikus egyház. Szomorú azt látni, hogy az őslakosok földjeit kisajátítják, kultúrájukat elnyomják a ragadozó szemléletet képviselők, a gyarmatosítás új formái, amelyeket a kiselejtezés kultúrája és a fogyasztói mentalitás jellemez. Ferenc pápa végül arra buzdított, hogy a vatikáni nemzetközi konferencia résztvevői folytassák munkájukat a radikális változások érdekében: az igazságtalanság nem legyőzhetetlen.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria