Ferenc pápa levelet küldött Argentínába a lujáni Szűz Mária liturgikus emléknapjára

Ferenc pápa – 2020. május 7., csütörtök | 9:46

Az argentin katolikus hívek körében nagy tiszteletnek örvend a lujáni Miasszonyunk. A Buenos Airestől hetven kilométerre fekvő kegyhelyre Bergoglio érsek is elzarándokolt minden évben május 8-án. Ferenc pápa most kézzel írt levelében újította meg a Szűz Máriához intézett kérését: Isten népével együtt oltalmazza őt is.

„Kedves testvérem, közeledik május 8-a, szívemmel Luján felé indulok – fogalmaz a Szentatya a lujáni főegyházmegye főpásztorának, Jorge Scheinig érseknek címzett, kézzel írt levelében. – Lélekben veletek leszek, mint lelki és virtuális zarándok. Még egyszer rátekintek Máriára, és elé járulok, hogy ő is rám tekintsen. Tekintete megújít és erőt ad.”

Ferenc pápa kifejezte, úgy érzi, nem lesz egyedül a Szűzanya előtt, hanem együtt lesz Isten hűséges, szent népével, melyet nagyon szeret. Ez a nép hűséges és bűnös, mint ő. „A lujáni Szűz Máriának elmondjuk aggodalmainkat és örömeinket, megkérjük, hogy gondoskodjon rólunk. Segítsen nekünk, hogy mindig bocsánatot tudjunk kérni annak tudatában, hogy Fia sosem fárad bele a megbocsátásba. Megígérjük a Szűzanyának, hogy jobbak leszük, és annak tudatában térünk haza, hogy megkaptuk a kegyelmet tőle.”

*

Május 8-án a lujáni kegyhelyen a hívek évről évre igen nagy számban vesznek részt a szertartásokon. Az emléknapot imakilenced előzi meg.

Az argentin hívek lujáni Szűz Mária iránti tisztelete a 17. századra vezethető vissza. A kék és fehér köntöst viselő Mária-szobor a lujáni bazilikában található. Évente 9 millió zarándok keresi fel a kegyhelyet, nem csak Argentínából.

Ferenc pápa Buenos Aires érsekeként gyakran elzarándokolt Lujánba a hívekkel, és hosszan elidőzött a kegyhelyen, sokak gyónását meghallgatva. A lujáni élmények mély nyomot hagytak lelkében, ahogy erről Alexandre Awi Mello Anyám – találkozások Máriával című könyvében vallott. Felidézte, hogy a hívek a bazilika bal oldalán léptek be, és a kegyszobor előtti ima után a jobb oldalon hagyták el a templomot. Amikor bal oldalon gyóntatott, ahol a bazilikába érkeztek az emberek, gyónásuk teljesen átlagos volt; amikor azonban a másik oldalon gyóntatta a híveket, azokat, akik már lerótták tiszteletüket a Szűzanya előtt, egészen más volt a gyónásuk: az egész életüket meggyónták megrendülten, könnyezve. Bergoglio érsek megkérdezte tőlük, hogyan látták a Szűzanyát: érezhető volt, hogy valóságos találkozást éltek át. Awi Mello könyvében hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa ezért is ismétli gyakran: „Szűzanya, ajándékozz meg bennünket pillantásoddal! Azért jöttünk, hogy lássunk téged, és te népként, testvérekként tekints ránk. Segíts, hogy testvérként tekintsünk egymásra.”

*

A lujáni Mária-szobor 1630 májusában érkezett Argentínába a brazíliai São Paolóból; egy angolai rabszolga, Manuel kísérte. A hagyomány úgy tartja, hogy amikor a szobrot szállító szekér a Luján folyóhoz ért, nem tudott továbbmenni. A kegyszobor így Lujánban maradt, s rövid időn belül egyre több zarándok kereste fel, hogy kifejezzék a Szűzanya iránti tiszteletüket. 1887 májusában, XIII. Leó pápa engedélyével koronázták meg a kegyszobrot.

A lujáni Miasszonyunk Argentína védőszentje.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria