Egy kiállítás képei – A Vatikánban vendégeskedő orosz művészeti tárlatot tekintette meg Ferenc pápa

Ferenc pápa – 2018. november 30., péntek | 18:50

Magánlátogatás keretében tekintette meg a pápa november 27-én a moszkvai Tretyakov-képtárból és más orosz múzeumokból érkezett ötvennégy értékes műalkotást a Szent Péter tér Nagy Károly-szárnyában megnyílt, „Az orosz művészet zarándoklata – Dionysiustól Malevicsig” című tárlaton.


A Vatikáni Múzeum igazgatója, Barbara Jatta és Zelfira Tregulova, a Tretyakov-képtár vezetője kíséretében látogatta meg Ferenc pápa a november 20-án megnyílt kiállítást. A tárlat a Tretyakov-képtárban 2016-ban és 2017-ben bemutatott Roma Aeterna kiállítással induló kezdeményezést zárja le. Az orosz fővárosban akkor mutatták be először a Vatikáni Képtár állandó gyűjteményének negyvenkét darabját; most a moszkvai képtár viszonozza a gesztust, megerősítve a művészeti párbeszéd sikerét. Idén ősszel ötvennégy művet küldtek a Vatikánba, amelyek közül néhány alkotás más orosz múzeumokból származik. A kiállítás ingyenesen tekinthető meg 2019. február 16-ig.

„A szépség hidakat épít, közelebb hozza a különböző kultúrákat, és testvérekké tesz mindenkit” – írja Barbara Jatta, a Vatikáni Múzeum igazgatója a katalógus előszavában. A mostani kiállítás öt évvel azután valósult meg, hogy Ferenc pápa fogadta a Vatikánban Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Ez a találkozó vetette meg az alapját a művészeti alkotások kölcsönös cseréjének. Ez alkalommal a világ legnagyobb, orosz művészeti alkotásokat bemutató galériája, a Tretyakov-képtár állította össze – az orosz kulturális minisztérium és a Vatikáni Múzeum közreműködésével – a római kiállítást. 

Az ötvennégy mestermű közül számos darab még sosem hagyta el Oroszországot. A tárlat kurátorainak célja, hogy bemutassák az orosz művészet kulturális és spirituális üzenetét a nyugati kereszténység szívében. A Bernini által tervezett Nagy Károly-szárnyban egyszerű, de elegáns útvonalat követve ősi ikonok és 19. századi realista festmények „folytatnak párbeszédet egymással” váratlan, de egyértelmű analógiák alapján. A tárlat nem időrendi sorrendet követ, fő célja az orosz figuratív művészet bemutatása a 15. századtól a 19. századig.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria