Ferenc pápa Mianmarban a buddhista szerzetesekhez: Együtt kínáljuk fel a remény szavát

Ferenc pápa – 2017. november 29., szerda | 17:31

Ferenc pápa november 29-én, szerda délután Rangunban, a Kaba Aye- (Világbéke) pagodában találkozott a szangha (buddhista szerzetesek közössége) legfőbb tanácsának tagjaival. Ferenc pápát az ország vallásügyi minisztere köszöntötte a szentélyben.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Kaba Aye-pagoda Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő buddhista szentélye; az első burmai kormány építette 1952-ben. A buddhista szerzetesek legfelsőbb tanácsa negyvenhét magas rangú szerzetesből áll, akiket a vallásügyi minisztérium nevez ki öt évre. Az 1980-ban létrehozott tanács szabályozza a buddhista papság működését, a szerzetesek életét, valamint biztosítja kizárásukat mindenféle világi tevékenységből. Mianmarban a buddhizmus elsősorban a théraváda hagyományra épül. A társadalom által nagy tiszteletet élvező buddhista férfi szerzetesek bő fél millióan vannak, a nővérek mintegy 75 ezren. Mianmarban a lakosság 89 százaléka buddhista.

„Fontos alkalom ez arra, hogy megújítsuk és megerősítsük a barátság és a tisztelet kötelékeit. Továbbá hogy közösen segítsük elő a békét, az emberi méltóság tiszteletét és az igazságosságot minden ember számára – fogalmazott beszédében Ferenc pápa. – Nemcsak Mianmarban, de az egész világon szüksége van az embereknek a vallási vezetők e közös tanúságtételére. Amikor ugyanis közösen szólunk az igazságosság, a béke és minden ember alapvető méltóságának elévülhetetlen értékeiről, akkor a remény szavát kínáljuk fel. Segítjük a buddhistákat, a katolikusokat és minden embert a saját közösségében a nagyobb harmónia megteremtésében.”

Minden korban megtapasztalhatjuk az igazságtalanságot, a konfliktusokat, az egyenlőtlenséget az emberek között. Korunkban is jelen vannak a konfliktusok, a szegénység és az elnyomás sebei. „Nem szabad azonban belenyugodnunk mindebbe” – hangzott a pápa felhívása.

Ferenc pápa elismeréssel szólt Mianmar lakóiról, akiket Buddha tanítása nevel a türelem, a tolerancia, az élet tiszteletben tartásának értékeire, valamint a természeti környezet iránti mély tisztelettel átjárt spiritualitásra. „A találkozás kultúrájában ezek az értékek megerősítik közösségeinket, és segítik eljuttatni a fényt az egész társadalomba, amelyre nagy szükség van. Korunk nagy kihívása, hogy elősegítsük az emberek megnyílását a transzcendensre.”

Nem a vallási vezetők vagy az állam kizárólagos feladata a türelem, a megértés előmozdítása, a konfliktusok okozta sebek gyógyítása, hanem az egész társadalomé. Ugyanakkor a politikai és vallási vezetők kiemelt felelőssége, hogy mindenki hangját meghallgassák annak érdekében, hogy világosan megértsék, illetve részrehajlás nélkül és a kölcsönös szolidaritás jegyében megvitassák a jelenlegi kihívásokat és szükségleteket.

A pápa nagyobb együttműködést sürgetett a vallási vezetők között, és arról biztosította a buddhista tanács tagjait, hogy a Katolikus Egyház készséges partner ebben. A hiteles igazságosság és a tartós béke csak akkor megvalósítható, ha azokat mindenki számára biztosítják – mutatott rá Ferenc pápa. „Katolikus testvéreim nevében is kifejezem készségünket arra, hogy folytassuk veletek az utat, mely során elvetjük a béke és a gyógyulás, az együttérzés és a remény magvait” – zárta beszédét a Szentatya.

A találkozón egy békegalambot ábrázoló szobrot ajándékozott a mianmari buddhista szerzeteseknek.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria