Ferenc pápa: A Vatikán 2050-re nullára csökkenti a nettó szén-dioxid-kibocsátását

Ferenc pápa – 2020. december 14., hétfő | 12:16

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) az Egyesült Királyság és Franciaország szervezésében, Chile és Olaszország közreműködésével december 12-én online klímacsúcstalálkozót tartott a párizsi egyezmény elfogadásának ötödik évfordulóján. A politikai, az üzleti és a civil társadalmi élet vezetőinek részvételével zajlott találkozóra Ferenc pápa videoüzenetet küldött.

A klímaváltozásról szóló 2021-es glasgow-i konferenciát (COP26) előkészítő virtuális találkozóra küldött videoüzenetében Ferenc pápa bejelentette, hogy a Szentszék csatlakozik ahhoz a stratégiához, amely a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését tűzi ki célul.

„A jelenlegi járvány és az éghajlatváltozás, melyeknek nemcsak környezeti, hanem etikai, társadalmi, gazdasági és politikai jelentőségük is van, mindenekelőtt a legszegényebbek és a legkiszolgáltatottabbak életére van hatással. Tehát a mi felelősségünk, hogy közösségi szinten és szolidáris elkötelezettséggel támogassuk a gondoskodás, a törődés kultúráját, amely az emberi méltóságot és a közjót helyezi a középpontba” – mutatott rá Ferenc pápa.

Néhány olyan intézkedés elfogadása mellett, amelyeket nem lehet tovább halasztani, olyan stratégiára van szükség, amellyel a nettó szén-dioxid-kibocsátást nullára csökkentjük. A pápa bejelentette, hogy a Szentszék csatlakozik ehhez a célhoz, amelyet két szinten valósítanak meg.

Egyrészt a Vatikánvárosi Állam kötelezettséget vállal arra, hogy 2050 előtt nullára csökkenti a nettó szén-dioxid-kibocsátását, fokozva a már néhány éve folyó környezetgazdálkodási erőfeszítéseket, amelyek lehetővé teszik a természeti erőforrások észszerű felhasználását, valamint az előrelépést az energiahatékonyság, a fenntartható mobilitás, az erdőtelepítés és a körforgásos gazdaság, valamint a hulladékgazdálkodás terén.

Másrészt a Szentszék elkötelezi magát az átfogó ökológia oktatásának előmozdítása mellett. A politikai és technológiai intézkedéseket össze kell kapcsolni egy olyan oktatási folyamattal, amely a testvériségre, valamint az emberek és a környezet közötti szövetségre összpontosító fejlődési és fenntarthatósági modellt állít az előtérbe.

„Ennek jegyében elindítottam a globális nevelési paktumot a katolikus iskolákban és egyetemeken, melyekben világszerte több mint hetvenmillió hallgató tanul – mondta a pápa. – Továbbá támogattam a „Ferenc gazdasága” elnevezésű projektet, amelynek révén fiatal közgazdászok, vállalkozók, pénzügyi és üzleti szakemberek olyan új megoldásokat mozdítanak elő, amelyek leküzdik az energiaszegénységet, amelyek a közös javak gondozását helyezik a nemzeti és nemzetközi politikai gondolkodás középpontjába, és amelyek elősegítik a fenntartható termelést még az alacsony jövedelmű országokban is, azáltal, hogy megosztják velük a megfelelő technológiákat. Eljött az irányváltás ideje. Ne lopjuk el a jobb jövő iránti reményt az új generációktól” – zárta videoüzenetét Ferenc pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria