Globális összefogást sürget a pápa a halászati ágazatban is a kényszermunka ellen

Ferenc pápa – 2018. november 26., hétfő | 11:33

Ferenc pápa november 21-i Twitter-üzenetében megemlékezett a halászat világnapjáról, és azt kérte: „Imádkozzunk minden tengerészért, és támogassuk az emberkereskedelem és a kényszermunka megállítására irányuló globális erőfeszítéseket a halászati ágazatban.”

Peter Turkson bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdítása Dikasztériumának prefektusa november 21-én az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) római székházában ismertette a Szentszék üzenetét a halászat világnapjára. Utalt a FAO által 2016-ban közzétett adatokra: a halászat, illetve a vízi állatok tenyésztése és a vízi növények termesztése területén közel hatvanmillió ember dolgozik világszerte, 14 százalékuk nő. Az ebben a szektorban dolgozók nagy része, 85 százalékuk Ázsiából származik.

E számok mögött megszámlálhatatlanul sok régóta fennálló probléma húzódik – figyelmeztetett Turkson bíboros. Első helyen a fizikai és szóbeli visszaélések állnak. A halászokat méltánytalanul kihasználják, számos esetben kényszermunkáról, emberkereskedelemről kell beszélni; sokan tűnnek el nyomtalanul a tengerben. Az ENSZ érintett ügynökségeinek tagállamai létrehoztak és jóváhagytak számos nemzetközi eszközt a halászati ágazatban tapasztalható problémák kezelésére. Amennyiben ezeket a gyakorlatba ültetnék, radikálisan megváltoztathatnák a halászok és családtagjaik életét, továbbá a vízi erőforrások környezeti állapotát – mutatott rá Turkson bíboros.

Paul Gallagher érsek, a Szentszék államközi kapcsolatainak titkára három prioritást jelölt meg, amelyek javíthatják a halászati szektorban dolgozók körülményeit. Az első célkitűzés a jogi környezet megerősítése nemzetközi szinten, amely szélesebb körben biztosítana védelmet a munkavállalóknak. A második prioritás az, hogy olyan megközelítéssel kell a problémák felé fordulni, amely az alapvető emberi jogokon nyugszik. A harmadik szempont pedig a reformok támogatása a szektorban.

Fernando Chica Arellano prelátus, a Szentszék állandó megfigyelője a FAO-nál, a Vatican Newsnak adott interjújában kiemelte, hogy a Szentszék mindig az ember oldalán áll,  a középpontban mindig az emberi méltóság van.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Pexels.com

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria