Konzisztórium: decentralizáció, szubszidiaritás és gazdasági kérdések

Ferenc pápa – 2015. február 13., péntek | 21:20

Federico Lombardi szentszéki szóvivő a Ferenc pápa által február 12-13-ra összehívott rendkívüli bíborosi konzisztórium csütörtök délutáni, és péntek délelőtti üléséről adott tájékoztatást - tudósít a Vatikáni Rádió.


Federico Lombardi szentszéki szóvivő kiemelte, hogy a bíborosok a hozzászólások nagy száma miatt még péntek délután is tanácskoznak, a szombati bíborossá avatás ünnepi szertartása előtt. A derűs, pozitív és építő hangulatú légkörben folyó tanácskozás során csütörtökön negyven bíboros szólalt fel, többségében a kúriareform témáját érintve. Sokféle szempontból közelítették meg az egyik leggyakoribb kérdést, a helyi egyház és a római kúria kapcsolatát, abból a megközelítésből kiindulva, hogy hogyan lehet jobban szolgálnia az egyházat a világban.

Decentralizálás és szubszidiaritás

Gyakran visszatérő téma volt a „decentralizálás”, mégpedig a „szubszidiaritás” értelmében. Ez a pozitív kifejezés azt emelte ki, hogy a kúria központi szolgálatának szem előtt kell tartani és számításba is kell vennie a helyi egyház tevékenységét, amit ajánlatos, sőt kívánatos, hogy helyi szinten lássanak el. Többen aláhúzták, hogy a különféle dikasztériumok feladataiban gondosan meg kell különböztetni azt a részt, amit jobb és hasznosabb a központban végezni, és azt amit előnyösebb a helyi, vagyis a püspöki konferencia vagy egyházmegye szintjén megvalósítani.

Szentszék központi szolgálatának hasznossága

Sok hozzászólás jelezte a Szentszék központi szolgálatának hasznosságát és jelentőségét, kiindulva számos ország vagy térség helyzetéből, ahol az egyház nehéz helyzetben van, vagy éppen üldöztetésnek van kitéve, és ilyenkor nagy segítség lehet, hogy Rómára támaszkodhat és jelzéseket adhat neki.

Együttműködés és közösségteremtés

Többen említették a kúrián belüli együttműködés szükségességét, nem pusztán a feladatok szempontjából, hanem közösségi értelemben a dikasztériumok különféle vezetői és a kúrai tagjai között. Nem a hatékonyság növeléséről van szó, hanem egy olyan belső kommunikációról, mely kommúniót, közösséget teremt.

Az Államtitkárság illetékessége

A nemzetközi kapcsolatok ápolása kérdéskörében többen utaltak az Államtitkárság illetékességére, mely a különféle nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolatok révén mintegy kezese az álláspontok és irányvonalak következetes ápolásának.

Egyszerűsítés és változatosság

Vissza-visszatérő szempont volt az „egyszerűsítés” igénye a kúria személyi állománya tekintetében. Legyenek a személyek minőségiek, kompetensek a feladatuk ellátásában, képviseljenek egyházi lelkületet, mély spiritualitást, odaadottságot. Összetételükben tükröződjék a világegyház gazdagsága és változatossága.

A világiak és a nők felelősségvállalása

Voltak felszólalók, akik a világiak és a nők felelősségvállalását hangsúlyozták, mások kérték, hogy a kúriát szabályzó Pastor Bonus apostoli konstitúció pozitív értékei ne vesszenek el. Kérésként fogalmazták meg többen a „fokozatos alkalmazás” elvét, ami szerint a már kidolgozott és közösen elfogadott részmegoldásokat mielőbb ültessék át a gyakorlatba és ne várják meg az egész mű elkészültét.

A kúrai gazdasági életének a kérdései

A péntek délelőtt konzisztórium nagy részét kitöltötték a kúrai gazdasági életének a kérdései. Pell bíboros, a gazdasági bizottság vezetője nyitotta meg az ülésszakot, majd Joseph Zahra szakértő, a gazdasági bizottság koordinátor helyettese adott alapos tájékoztatót a Szentszék gazdasági ügyeit vizsgáló bizottság tavalyi működésének eredményeiről. Lombardi szóvivő hangsúlyozta, hogy gazdasági kérdések megbeszélésén soha még ennyi bíboros nem volt jelen konzisztóriumon. Reinhard Marx müncheni bíboros a gazdasági tanács tevékenységét mutatta be, Pell bíboros a Szentszék gazdasági problémáit elemezte, míg de Franssu szakértő a vatikáni IOR pénzintézetről beszélt.

Péntek délután O’Malley bíboros a Kiskorúak Védelme bizottságának a jelentését ismertette.

A konzisztórium ülésein Ferenc pápa az elnökség soraiban vett részt, de a csütörtöki reggeli bevezető beszéde után nem szólt hozzá a konzisztórium menetéhez.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír