„Húsz euróval lehet egy ember életét megmenteni” – Német segítség az orosz–ukrán határon

Hazai – 2022. április 28., csütörtök | 11:44

„Tanácsadóként nagyon sok esetben csak lereagáltam az eseményeket, ezúttal valamit tenni is szerettem volna” – mondta Philipp Ostermeier német vállalati tanácsadó, aki az ukrajnai háború kitörése óta segíti a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját.

Elmondása szerint eleinte nem tudta, pontosan mit kell tennie, csak szerette volna tevőlegesen támogatni mindazokat, akiknek segítségre van szüksége. „Pénteken kibéreltem egy 7,5 tonnás teherautót, és elkezdtem felhívni a partnercégeket, hogy megkérdezzem, ki mivel tudna segíteni. Szombat estére csak félig telt meg a teherautó, így addig folytattam a telefonálást, amíg hétfőre megtelt” – mesélte Philipp Ostermeier.

A sofőr is ő volt, miután kiderült, hogy társának nincs jogosítványa a teherautó vezetéséhez. A kötelező pihenőidők miatt 18 órássá húzódott az út Münchentől Beregsurányig. Gyógyszert, takarót, párnát, papírzsebkendőt, wc-papírt, egészségügyi betétet, valamint tartós élelmiszert szállítottak március elején a magyar-ukrán határhoz.

Philipp Ostermeier elmesélte egy megindító élményét, amelyet egy Budapest közelében lévő benzinkúton élt át, nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után. Nagyon sok ukrán rendszámú autót látott, amelyekben csak nők és gyerekek, valamint idősek ültek. „Az egyik töltőoszlopnál egy nő tankolt – a kocsijában három kisgyerek ült –, betette a töltőpisztolyt a nyílásba, de nem tudta, hogyan kell azt elindítani. Nem engedte, hogy segítsek neki, és mondta, hogy bemegy fizetni. De aztán rájött, hogy nem tankolt semmit.” Philipp Ostermeier végül teletankolta az ukrán autót is, és közben azt is megtudta az asszonytól, hogy ő még sosem tankolta meg a családi autót, ezt mindig a férje intézte, aki viszont ezúttal nem jöhetett velük.

Beregsurányban, látva a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját és a háború elől menekülő emberek utaztatásának nehézségeit, Philipp Ostermeier ismét szervezésbe kezdett: újabb támogatókat gyűjtött, ennek köszönhetően napi háromszáz ember utaztatása oldódott meg Beregsurányból és más közeli határátkelőktől.

A beregsurányi máltai segítőponton március közepe óta a német FlixMobility cég négy sofőrje és két, 78 férőhelyes busza áll folyamatosan rendelkezésre, hogy a menekültek szállítása kiszámíthatóan, gördülékenyen és legfőképpen biztonságosan működjön. Március végéig már több mint 20 ezer kilométert futottak ezek a buszok, amelyek hosszú távú működtetésére a fedezetet a Ments életeket címmel meghirdetett közösségi adománygyűjtéssel sikerült biztosítani.

„Kiszámoltuk, hogy 20 euróval lehet egy ember életét megmenteni” – mondta el a gyűjtés kezdetéről Philipp Ostermeier, hozzátéve, a sofőröktől is azt kérdezték: „Akarjátok emberek életét megmenteni?” A közösségi gyűjtéssel eddig 71 ezer euró jött össze, ebből a pénzből Philipp Ostermeier a buszok mellett további adományokat is fedezett, többek között meleg étel főzésére alkalmas konyhasátrakat juttatott el Kárpátaljára.

Az együttműködés pedig azóta is folyamatos a német tanácsadó és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat között. „Miben tudok segíteni? Mire van szükség?” – ez az első két kérdés, amit azóta is minden találkozáskor feltesz Philipp Ostermeier a szeretetszolgálat munkatársainak. „Nagyon sok traumatizált ember érkezik most Ukrajnából európai országokba” – tette hozzá a német tanácsadó, aki reméli, hogy egy éven belül hazatérhet a mostani menekültek túlnyomó többsége, és úgy véli, addig pedig közös feladatunk a menekülő emberek gondját viselni.

Forrás és fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria