A hazáért és a békéért – Székesfehérváron tartotta Kárpát-medencei engesztelő zarándoklatát a KÉSZ

Hazai – 2022. október 5., szerda | 16:38

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) Székesfehérváron tartotta Kárpát-medencei engesztelő zarándoklatát a hazáért és a békéért október 1-jén. Több mint hatszázan vettek részt a programon, köztük a határon túli társszervezetektől is.

Hagyomány, hogy Magyarok Nagyasszonya ünnepéhez kapcsolódóan a KÉSZ országos zarándoklatot szervez a tagság részvételével. Hosszú ideje a határon túli társszervezetek is bekapcsolódnak a közös imádságba: Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből. Idén az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulója miatt esett a választás Székesfehérvárra.

A Prohászka Ottokár-emléktemplomban Tóth Tamás plébános köszöntötte a zarándokokat, és rövid áttekintést adott a templom történetéről, valamint az ott nyugvó két szent életű hitvallóról, Prohászka Ottokárról, Magyarország apostoláról és tanítójáról és Kaszap Istvánról, a fiatalok példaképéről.

Ezt követően Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök mutatott be szentmisét a zarándoklaton részt vevő papsággal együtt.

A püspök a közelmúlt eseményeire reflektálva kiemelte, nem vagyunk urai sem a történelemnek, sem az életünknek. Sok a szenvedés a világban, és félünk a jövőtől. A bűn okozta sebeket azonban az Isten Anyját és Fiát követve gyógyítani tudjuk.

„Legyen nekem a Te igéd szerint” – mondta a Szűz, és Jézussal együtt elfogadta a betlehemi kiszolgáltatottságot, a názáreti szegénységet, a keresztút fájdalmait. Mária bennünket is gyermekévé fogadott, ezért fordulhatunk minden ügyünkben hozzá, a nehézségek idején is. A világban élő keresztények kellenek, akik ott, ahol vannak, élik meg kereszténységüket. Szavakkal, bátor kiállással kell tanúságot tenni hitünkről, kellő bölcsességgel és nagy szívvel, odaadottan. Okosan kell érvelnünk Krisztus és az Egyház tanítása mellett, és bemutatnunk Isten végtelen szeretetét – buzdított a főpásztor. – Ebben a furcsa és nehéz korban még inkább keresztényeknek kell lennünk és tanúságot kell tennünk a hitünkről.

Mi a tanúságot tevők Egyháza vagyunk, hiszen vértanúk, hitvallók sora tekint ránk. Szentek unokái vagyunk, és ez kötelez minket!

A püspök végül arról beszélt, hogy a KÉSZ tagjainak tudatosan, értelmesen és példamutatóan kell az Egyház társadalmi tanításának hirdetőjévé válniuk, az Isten igéjének kovászaivá, Krisztus fényének világító jelévé kell lenniük a világban.

Mi a dolga mindenkinek, aki a KÉSZ tagjává lett? Hogy szentté legyen.

Hogy a szentek utódaként apostola, hírnöke legyen az evangéliumnak. A szentek nyomán járva tegyen tanúságot Jézus Krisztusról, és jobbítsa meg a világot mint Isten eszköze a megváltás nagy művében. Mindent meg kell tennünk, ami rajtunk múlik – zárta beszédét a főpásztor.

A szentmise végén Makláry Ákos parókus, a KÉSZ elnöke köszönte meg a püspöki tanítást.

A záróáldás után a zarándokok imádságos menetben vonultak a belvárosba, a nemzeti emlékhelyre, ahol Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte őket. Megtisztelőnek nevezte, hogy az ország számos településéről és a határon túlról is eljöttek Szent István városába, nemzetünk történelmi bölcsőjébe az Aranybulla-emlékévben.

A nemzeti emlékhely jelentőségét mutatja, hogy ide is elzarándokoltak a résztvevők.

„Több mint 600 ember úgy érezte, hogy a lelki feltöltődéshez, megerősödéshez, az imádkozáshoz fontos ez a zarándoklat. Bízom abban, hogy lelkiekben megerősödnek, és imádságaikkal a mi közösségünket is segítik” – fogalmazott a polgármester.

A KÉSZ-zarándoklat résztvevői a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban tartott rövid pihenő után megcsodálhatták a teljesen megújult Szent István-székesegyházat. Smohay András művészettörténész, múzeumigazgató bemutatta a felújítás folyamatát és eredményeit, és ízelítőt adott a barokk művészet üzeneteiből.

Az engesztelő zarándoklat az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára emlékezve a fehérvári Aranybulla-emlékműnél ért véget. II. András magyar király 1222-ben aranypecséttel ellátott királyi dekrétumát Zachar Péter Krisztián történész, egyetemi tanár, a KÉSZ társelnöke ismertette. Beszélt az oklevél keletkezésének hátteréről, és bemutatta annak jelentőségét a magyar jogtörténetben, a történeti alkotmányos gondolkodásban.

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye

Szöveg: Berta Kata

Fotó: Kiss László/szekesfehervar.hu; Cser-Palkovics András Facebook-oldala; Rochlitz Bernadett/jelujsag.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria