A helyi görögkatolikusok történelméről és jelenéről szólt a legutóbbi nyíregyházi KÉSZ-előadás

Hazai – 2022. június 10., péntek | 9:00

Több mint félszáz érdeklődő hallgatta Papp Tibor főhelynök előadását a görögkatolikusok és a Nyíregyházi Egyházmegye történetéről május 31-én a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) által szervezett előadáson, Nyíregyházán.

A Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskolában, ahol trianoni emlékműsort adtak elő a növendékek, a Szent Miklós-székesegyházban és a papnevelő intézet kápolnájában a Nyíregyházi Egyházmegye főhelynöke a történeti megközelítés mellett bizánci ikonográfiai, liturgikus és hitéletbeli kérdésekről is beszélt.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) nyíregyházi csoportja időről időre előadásokkal várja a helyi keresztény értelmiséget. Az idei előadás-sorozat az ökumenizmus jegyében zajlik, többféle témában és más-más házigazdával. Május 31-én a nyíregyházi görögkatolikusok fogadták az érdeklődőket.

A közelgő trianoni emléknap alkalmából a Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola tanulói és a Muzsika Zeneiskola növendékei zenés, verses műsort adtak elő az előadás első helyszínén, iskolájuk dísztermében.

Itt köszöntötte a megjelenteket Megyesi Mária, a KÉSZ helyi csoportjának vezetője, majd átadta a szót Papp Tibor atyának. A Nyíregyházi Egyházmegye főhelynöke a magyar görögkatolikusság történelméről beszélt a kezdetektől, kiemelve fontos évszámokat, helyszíneket és neveket. Majd bemutatta a 2015-ben alapított Nyíregyházi Egyházmegye jelenét, kiterjedt szociális és oktatási hálóját, felhívva a hallgatóság figyelmét arra, hogy az egyházmegye intézményeinek mennyiségi növekedése nem mehet a minőség rovására, s mindig azt kell szem előtt tartani, ami miatt kereszténynek nevezzük magunkat: a krisztusi lelkületet, a szeretet parancsát.

Előadása végén személyes tanúságtételét is megosztotta a hallgatósággal arról, hogyan mélyült családjának Istenbe vetett hite a közelmúltban átélt súlyos betegség során, mellyel feleségének kellett szembenéznie.

A történeti áttekintés és személyes tanúságtevés után a jelenlevők közösen vonultak át a Szent Miklós-székesegyházba, majd a Görögkatolikus Papnevelő Intézet kápolnájába, ahol a liturgia sajátosságairól, a bizánci templomok belső teréről, az ikonosztázion felépítéséről és ikonográfiai ismeretekről is szólt az előadás.

A délután többórás kalandozás volt a görögkatolikusok világában, melyet közös imádság zárt a kápolnában.

Forrás és fotó: P. Tóth Nóra / Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria