A Jóisten mindig a tenyerén hordott – Beszélgetés a 98 éves Hollai Ferenccel

Hazai – 2020. február 24., hétfő | 16:20

Egy életút, egy sors, amely pontos lenyomata a Magyar Katolikus Egyház 20. századi történelmének is. Hollai Ferenc, a Katolikus Iparos- és Munkásifjak Országos Egyesülete (KIOE) egykori titkára beszélgetés keretében vallott életéről február 20-án Szombathelyen, az Őrvidékházban.

Hollai Ferenc megélte, sőt aktív közreműködője volt a katolikus megújulásnak az 1930-as években. A Tungsramnál dolgozott, amikor huszonévesen a KIOE titkára lett. Ezt a szervezetet egyetemisták hozták létre, hogy segítsék tanulmányaikban a munkás fiatalokat. Ikvay László atya meghívására kezdett el velük foglalkozni; nemcsak Budapesten, hanem az ország számos pontján szerveztek előadásokat nekik. Fontos azonban, hogy ezek komoly teológiai képzések voltak, mondta Hollai Ferenc. Később elindult a kétéves Munkásifjú Akadémia.

A második világháborúban Hollai Ferenc francia hadifogságba került, majd hazatérve tovább segítette a munkásfiatalokat. 1947-ben, a Boldogasszony-év első ünnepi alkalmán Esztergomban mondott beszédet a világháború után szellemi-lelki megújulásra vágyó százezres tömeg előtt. Ám a kommunista hatalom lassan ellehetetlenítette a szervezet munkáját, megszűnt a titkári állása, egy ideig illegális nyomdát vezetett a Ferenciek terén.

Ám nem maradt ez sokáig titokban, így az Andrássy út 60.-ba vitték, ahol a kihallgatás veréssel és más fizikai-lelki megalázó módszerekkel párosult. Egy évre internálótáborba került, ahol mások mellett a Szombathelyi Egyházmegye papjával, Szokolyi Alajossal együtt szenvedett.

Néhány nappal a szabadulása után házasodott. Később műszaki területen dolgozott, aztán a városmajori templom sekrestyéseként. Ahogy fogalmazott: álom volt számára ez a szolgálat. Olyan személyeket ismert, mint Boldog Sándor István szalézi szerzetes, akinek emberségét, mély hitét ma is felemlegeti.

A 98 éves Hollai Ferenc nyolc gyermek édesapja – Antal fia pap lett –; jelenleg is szellemi frissességnek örvend. Hűséges, kitartó élet áll mögötte, francia és német nyelvű teológiai művek fordítója. Igyekezett jó keresztényként élni és gyermekeinek ebben példát mutatni. Büszke arra, hogy barátjának mondhatta Lénárd Ödönt. Élete példa mindannyiunk számára arról, hogy a nehéz élethelyzetekben is bátran támaszkodjunk Istenre.

Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria