A Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász munkatársainak találkozója

Hazai – 2019. március 27., szerda | 14:59

A székesfehérvári Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban tartották éves találkozójukat a helyi egyházmegyei karitász munkatársai március 23-án.

Az összejövetelre az egyházmegye valamennyi plébániájáról érkeztek karitászmunkatársak, hogy megbeszéljék tapasztalataikat az elmúlt évről, és megismerjék az idei karitászakciókat.

A találkozó szentmisével kezdődött, melyet Spányi Antal megyéspüspök, a Katolikus Karitász püspök elnöke mutatott be a székesfehérvári Szent Imre-templomban.

A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban folytatódó rendezvényen elsőként Spányi Antal püspök tartott előadást Az altruizmustól az önátadásig – A keresztény ember szeretetszolgálata címmel. „A hívő embernek a világot úgy is kell látnia, mint a jó és rossz küzdelmének helyszínét. A karitászmunkatársaknak is meg kell vívniuk a maguk harcát a Gonosszal, hogy Krisztust tudják vinni a betegnek, a rászorulóknak, a szegényeknek, és magát Jézust lássák meg a másik emberben, akihez fordulnak. Ez nem könnyű harc, de ehhez isteni segítséget kapnak, kegyelmet, szeretetet akár az önkéntes csoport tagjaitól is. Ez a küzdelem áldott dolog, amelyből sok áldás fakad annak az életére, aki a karitászmunkát végzi, és annak is, aki ezt a karitatív szolgálatot el tudja fogadni.”

Sörédi Pál pszichiáter a szenvedélybetegségek természetéről beszélt. Bemutatta a függővé válás útját, azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak a függőség kialakulásához. Ismertette a különböző kémiai és viselkedési függőségeket, a szerhasználat módját, a drogok okozta káros elváltozásokat, és beszélt a gyógyulás útjáról, amiben a karitász is közreműködik.

„Nagy lehetőség, hogy a karitászönkéntesek valóban végezhetik az otthoni felkereső munkát – emelte ki a szakember. – Hiszen az emberek, akik a függőségekben szenvednek, többnyire nem jelentkeznek időben, hosszú ideig tart az ambivalencia időszaka, és a motiváció megteremtésében nagyon sokat tudnak adni az őket otthon meglátogatók.” Sörédi Pál hozzátette: egyre általánosabb gyakorlat a pszichiátriában, hogy az intézetekből a terepre mennek, a családokhoz, az otthonokba, és megpróbálják helyben mozgósítani azokat az erőket, melyek segítséget tudnak nyújtani.

A pszichiáter arról is beszélt, hogy a szabadságát vesztett ember segítséggel vissza tud térni szabadságához. Több mint húsz éve létezik a Karitász RÉV ambulanciája, amely a szenvedélybetegek segítésére hivatott.

Azoknak a karitászmunkatársaknak, akik terepen, az otthonokban vagy a lakókörnyezetükben találkoznak a függő betegekkel, szenvedélybetegekkel, illetve az ilyen problémával küzdő családokkal, nagyszerű lehetőségük van arra, hogy a saját szervezeten belül is tudnak lehetőséget javasolni nekik. A RÉV ambulancián nagyon jelentős segítő, motivációs munka folyik: a visszaesés meggátlása érdekében. Lehetőség van sokféle terápiás beavatkozásra, az egyéni beszélgetéstől a családterápiáig – ismerette előadásában Sörédi Pál.

Nagy Lajosné, a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász igazgatója a „Szép Otthon Önsegítő Segélyprogramról” és a LAK6 programról beszélt.

„A speciális önnevelő programokban a családok közreműködését várjuk el – hangsúlyozta a karitászigazgató. – Különböző szakaszai vannak: az első szint, hogy a nehéz helyzetben élő családok külső környezetüket rendbe rakják, ehhez kapnak megfelelő szerszámokat. Ha ezt teljesítették, akkor következik a második szint: az otthon belső rendbetétele, amihez takarítóeszközöket, tisztítószereket kapnak. Harmadik szint, hogy bútorokkal segítjük őket, és a negyedik, amikor már valamilyen értékesebb dolgot beépítünk, például vizet vezettetünk be a házba.”

A találkozó végén a résztvevők beszámoltak az elmúlt évben végzett munkájukról; lehetőségük volt tevékenységükkel kapcsolatos kérdéseket feltenni, információkat kérni.

A fórumon sokan mondtak köszönetet az előadóknak, hogy az emberek szolgálatában végzett munkájukhoz új szempontokat és jelentős lelki megerősítést kaptak.

Forrás és fotó: Székesfehérvári Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria