Gyakornokokat vár a Miskolci Egyetem a helyi görögkatolikus roma szakkollégiumból

Hazai – 2018. január 31., szerda | 10:46

A Miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium 2016-ban indította el gyakornoki programját, elsőként a szenior szakkollégisták körében. A programot idén a Miskolci Egyetem egyik projektjéhez kapcsolódva megújítják.

A program lehetőséget ad a fiataloknak, hogy saját szakterületüknek megfelelően olyan feladatokat végezzenek a kollégium együttműködő partnereinél, amelyekben majdani szakmájuk gyakorlati oldalát is megismerhetik.

A pályázat keretében nagy hangsúlyt fektetnek az egyetemen tanuló hátrányos helyzetű hallgatók egyetemi életbe, majd a közéletbe való sikeres integrációjára – mondta el Szabó-Tóth Kinga, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének vezetője, aki az EFOP „Főnix ME” – Megújuló Egyetem társadalmi integrációval kapcsolatos alprojektjének is vezetője.

Az együttműködés keretében a szakkollégium saját hallgatóit gyakornokként „mozgatja” az egyetem különböző karain és intézeteiben, annak érdekében, hogy a diákok már az egyetemi életük során tapasztalatokat szerezhessenek a munka világáról – ez a tapasztalat segítheti őket a jövőbeli elhelyezkedésükben és hosszú távon a sikeresebb társadalmi integrációjukban. Az alprojekt keretében a gyakornoki rendszer elméleti és gyakorlati modelljének kidolgozására is sor kerül, ami alkalmazható lesz az ország különböző felsőoktatási intézményeiben működő hasonló szakkollégiumok esetében is.

Makkai László egyetemi lelkész, a szakkollégium igazgatója szerint a diákok számára nagyon fontos, hogy már az egyetemi évek alatt is tapasztalatokat tudjanak szerezni a munka világából. A szakkollégiumból kikerült, diplomával rendelkező diákok már mind dolgoznak, sikerrel el tudtak helyezkedni az észak-magyarországi régióban vagy a fővárosban.

A szakkollégium eredeti célja, hogy az egyetemi tanulmányok mellett segítse a roma és hátrányos helyzetű diákokat nemcsak programokkal vagy nyelvoktatással, hanem anyagi támogatással is, egy kiemelt mértékű, teljesítményalapú ösztöndíjjal. A Főnix projekt révén pluszlehetőségekhez is juthatnak a diákok, amennyiben a szakkollégium által előírt vállalásoknak eleget tudnak tenni.

Az igazgató szerint ez az egész magyar felsőoktatást nézve egy mintaprojekt, aminek a tapasztalatait szeretnék majd megismertetni minél szélesebb körben.

Somosi Ágnes a szakkollégium munkatársaként és a gyakornoki program koordinátoraként vesz részt a közös munkában. Elmondta, hogy a projekt 2020-ig tart, ez idő alatt minden félévben 5–10 szakkollégiumi tag számára ad lehetőséget az egyetemen gyakornoki feladatok ellátására.

A gyakornoki program továbbfejlesztése és a jelenlegi projekt elvárásaihoz való illeszkedés érdekében három tanulmányt készítettek a szakkollégium munkatársai az egyetem megbízásából. A szakmai anyagok kitérnek az intézményi háttér vizsgálatára, a meglévő gyakorlatok, példák, szakmai tapasztalatok áttekintésére, elemzésére, valamint a gyakornoki program keretrendszerének és ciklikus működtetési folyamatának felállítására is.

Forrás: Miskolci Görögkatolikus Cigány Szakkollégium

Fotó: Mozgó Mónika

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria