Gyógyító dallamok – Pierangelo Sequeria is a NEK-hez kapcsolódó Teológiai Szimpózium előadója lesz

Hazai – 2021. május 27., csütörtök | 14:57

Az Eucharisztia szentmisén kívüli tiszteletéről, misztériumáról és a hozzá kapcsolódó témákról szóló konferenciát az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust megelőzően, szeptember 2–4-én tartják Esztergomban. A rendezvény egyik előadója Pierangelo Sequeri lesz, aki speciális pedagógiai módszerével pszichés és mentális nehézségekkel küzdő fiataloknak nyújt segítséget a zene által.

Pierangelo Sequeri író, zeneszerző, a II. János Pál Teológiai Intézet elnöke szeptember 2-án tart előadást az Esztergomban zajló tudományos, szakmai találkozón, Az Eucharisztia mint a keresztény élet forrása címmel. A NEK-hez kapcsolódó Teológiai Szimpóziumon való részvétel regisztrációhoz és jegyvásárláshoz kötött.

Pierangelo Sequeri zenész szülők gyermekeként látta meg a napvilágot Milánóban 1944 karácsonyán. A zene szeretetét örökölte. Az 1968-ban pappá szentelt Sequeri zenét, filozófiát tanult, majd a római Pápai Gergely Egyetemen teológiából doktorált. Teológiai tanulmányai mellett zenei könyvtáros oklevelet is szerzett az Urbino Egyetemen.

Azon szerencsések közé tartozik, akik kedvenc tevékenységeiket hivatásként is űzhetik: a milánói Biblioteca Ambrosiana zenetudósa, a Brera Művészeti Akadémia szakrális esztétikáért felelős professzora, és a II. János Pál Pápai Teológiai Intézetet is ő vezeti.

Számos tudományos könyv és cikk szerzője. Olvasmányos stílusban írt; népszerű kötetei a köznevelésről, a filozófiai és teológiai oktatás kérdéseiről, valamint a kulturális antropológia és a vallási tapasztalatok kapcsolatáról szólnak. 2011-ben a Szentatya kinevezte az Új Evangelizáció Pápai Tanácsa, 2014-ben pedig a Nemzetközi Teológiai Bizottság tagjává.

Zeneszerzőként is népszerű, nevéhez számos vallásos témájú szentimentális ének kötődik. Sorozatának legismertebb darabja a „Te vagy életem” kezdetű, Symbolum '77 című dal, amelyet számos nyelven és hangszerelésben meghallgathatunk a videómegosztókon. A dalt 1977-ben szerezte, a címadás a hitvallását és a mű keletkezésének évét is tükrözi. Klasszikus művei közül a legismertebbek a Bethania (bibliai szonáta hegedűre és zongorára), valamint a Jubileumi szentmise kórusra és zenekarra, amelyet 2000. december 3-án a World Vision nemzetközi humanitárius szervezet csatornáján sugároztak.

Hozzájárult a Gen Verde zenekar (a Focolare Mozgalomhoz kapcsolódó nemzetközi női együttes) 2011-ben kiadott Il mistero pasquale című albumának sikeréhez is. Egy ideig igazgatója volt a L’Erba Musica zenei magazinnak, mely negyedévente népszerűsíti a speciális pedagógia és zenei kultúra témakörét.

1985-ben speciális pedagógiai módszert dolgozott ki, amely a pszichés és mentális nehézségekkel küzdő gyermekek és fiatalok számára nyújt fejlődési lehetőséget. Zeneterápiájának lényege, hogy a fiatalok kamara- és szimfonikus zenekarokban leegyszerűsített, speciális kottakép (partitúra) segítségével hangot adó eszközökkel vagy hangszerekkel zenélnek és adnak nyilvános koncertet. A „zenekari zeneterápia” néven ismertté vált módszer 2000-ben elnyerte az Ambrogino d’oro díjat.

Sequeri 1983-ban Milánóban kutatási, terápiás és oktatási központot hozott létre, az Esagramma Onlus Alapítványt, melynek célja, hogy erősítse és támogassa az emberek személyes és társas kapcsolati fejlődését, különös tekintettel a hátrányos helyzetű fiatalokra. Az alapítvány egészséges és fogyatékkal élő emberek számára is kínál rehabilitációs és fejlesztő foglalkozásokat, olyan érintetteknek nyújtva segítséget, akiknek nehezére esik a beszéd, az írás, és akik így szavak helyett a zene segítségével fejezhetik ki magukat. A módszer azon a meggyőződésen alapul, hogy

a zene és a művészet nyelvi, formai gazdagsága mindenki számára értékes lehetőséget kínál a fejlődésre.

Az Esagramma Szimfonikus Zenekar egészséges és fogyatékkal élő tagokból áll, rendszeresen fellépnek olasz és nemzetközi közönség előtt is.

Forrás: NEK/II. János Pál Pápai Teológiai Intézet, Linkedin, Wikipédia

Fotó: Agensir.it

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria