Kiskunhalason rendezték meg a katolikus iskolák történelemversenyét

Hazai – 2019. június 3., hétfő | 9:00

A kiskunhalasi Thorma János Múzeumban rendezték meg május 18-án a katolikus iskolák számára tizenhatodik alkalommal meghirdetett Takáts Sándor Történelmi Verseny döntőjét. Felső tagozatos diákokból álló négyfős csapatok vettek részt az országos tanulmányi verseny döntőjében.

A Katolikus Iskolák Takáts Sándor Történelmi Versenyének idei témája az 1848/49-es forradalom és szabadságharc volt. A pályázó diákok kiemelt feladata volt, hogy komplex módon közelítsék meg a magyar történelem két döntő fontosságú, a nemzet sorsát hosszú távon meghatározó évét, 1848-at és 1849-et: a történelmi események mellett a kiemelkedő személyiségek példáját is fel kellett dolgozniuk. A verseny tematikája a művészeti, történelmi, gazdasági, földrajzi ismeretek bővítését szolgálta; módszertanilag az ábrázolás, dramatizálás, éneklés is megjelent feladatként a lexikális tudás mellett.

A verseny döntőjét az idei témához méltó helyszínen, a Thorma János Múzeumban tartották: az intézmény névadója Kiskunhalason született 1870. április 24-én. Thorma János festőművész két híres alkotása – a Talpra magyar! és az Aradi vértanúk – is látható a kiskunhalasi galériában. A történelemverseny döntőjét az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékére készült hatalmas festmények mellett rendezték meg.

Az országos megmérettetésben több mint százhúsz általános iskolás diák vett részt; a kiskunhalasi döntőbe a tizenkét legjobb, az első három fordulóban legtöbb pontszámot elért csapat jutott be. A döntő szervezője és házigazdája a kiskunhalasi Szent József Katolikus Általános Iskola és Óvoda volt. Kiskunmajsától Esztergomig, Kecskeméttől Miskolcig az egész országból érkeztek diákok Kiskunhalasra.

A zsűri – Szakál Aurél múzeumigazgató; Palásti Károly, a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium történelemtanára és Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese – döntése alapján harmadik helyezést értek el a Honfiak (kiskunhalasi Szent József Katolikus Általános Iskola és Óvoda); második helyen A Pilvax ifjai végeztek (kevermesi Szent Orsolya Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda); az országos történelemverseny idei győztese a Piár csillagai nevű csapat lett (mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda).

A történelemverseny a Katolikus Pedagógiai Intézet és a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye támogatásával valósult meg. A szervezési és lebonyolítási munkákat idén is Tyavoda Julianna mesterpedagógus, a Szent József-iskola tanára vállalta és végezte.

*

A Katolikus Iskolák Takáts Sándor Történelmi Versenyének célja a történelem iránti érdeklődés felkeltése, a tehetséges tanulók kiválasztása, képességeik kibontakoztatása, fejlesztése. A kiemelt fejlesztési feladatok közé tartozik a történelem, társadalomismeret, honismeret, állampolgári ismeretek tantárgyakhoz kapcsolódóan az anyanyelvi kommunikáció, az esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőkészség, az írásbeli és szóbeli kifejezőkészség, a rendszerszemlélet, a problémamegoldó képesség, a kritikai gondolkodás, a térbeli és időbeli tájékozódás, valamint az ismeretszerzés és tanulás képességének fejlesztése.

Forrás: Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye

Fotó: Koprivanacz Kristóf

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria