Lelkinappal és szentmisével emlékeztek meg a mohácsi csatában elesett Tomori Pál érsekről Kalocsán

Hazai – 2019. szeptember 1., vasárnap | 18:31

Pedagógusok tanévkezdő lelkinapjával, koszorúzással és szentmisével emlékeztek meg Kalocsán a mohácsi csata 493. évfordulójáról, valamint az itt elesett Tomori Pál érsekről augusztus 29-én.

A tanévkezdő lelkinapra több mint ötszáz pedagógus gyűlt össze a főegyházmegyei fenntartású katolikus köznevelési intézményeknől a kalocsai Nagyasszonyunk Katolikus Intézményben. A lelkinap előadója Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát volt, aki első előadásában az oktatás nehézségeiről beszélt. Hangsúlyozta, hogy megújuló pedagógiai módszerekkel kell a diákok felé fordulni. Megváltozott a tanulási környezet, a média, a fogyasztói társadalom és a felgyorsult idő rendkívüli hatással van a mostani tanulói generációra. A legnagyobb változás az információáramlás sebessége: ma egy napilapban több információval találkozik valaki, mint egy egész emberi élet során a 17. században. Ilyen környezetben tanít a pedagógus, akivel szemben irreális elvárásokat támaszt a kor. „A pedagógus olyan edző, aki a rendes és a paraolimpiai válogatott tagjait együtt készíti fel, egyszerre több versenyszámban, néha edzőpálya, síp és minden dopping nélkül, egy olyan klubban, ami veszteséges, és ahol egyáltalán nincsenek szurkolók” – fogalmazott Hortobágyi Cirill.

A második előadásban a főapát a bencés rend tanítási módszertanát osztotta meg a jelenlévőkkel. Ez útkeresés és módszer egyben, gyakorlata pedig a hétköznapi spiritualitás megélése. Szent Benedek alapvető felfogása a szerzetesi életről is az, hogy a monostor egy iskola, melyben a szerzetes is halad előre a szeretet és Isten parancsainak útján. Ezen az úton a fő értékek a következők: első az engedelmesség, ami nem alárendelést jelent, hanem együttműködési készséget. A második az alázat, amiről a mai ember nem szeret beszélni, pedig az nem más, mint a helyes önismeret és az elfogadott énkép. A harmadik a jó buzgóság, melynek ellentéte, nemcsak a passzivitás, hanem a zsigerből fakadó munka. Ma úgy mondhatnánk, hogy a jó buzgóság a kreatív tettrekészség. A negyedik a hallgatás, ami talán a legnehezebb, de szükséges, hogy az emberben kialakuljon egyfajta kifinomult figyelem.

A lelkinap előadásait követően a résztvevők a székesegyház melletti térre vonultak, ahol Tomori Pál szobránál emlékeztek meg a mohácsi csata 493. évfordulójáról. A székesegyház nagyharangja két percig szólt a mohácsi hősök emlékére, majd Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek mondott köszöntőt. A főpásztor kifejtette, Tomori Pál csak néhány évig volt Kalocsa érseke és a déli vidék kapitánya, de mégis hatalmas érdemet szerzett. A csatamezőn társaival együtt a Krisztus hitéért harcolt és állt ki. Nem véletlen, hogy az akkori váradi püspök még a csata előtt szorgalmazta, hogy induljon rögtön követ Rómába a Szentatyához, hogy mielőbb kezdődjék el a mohácsi hősök boldoggá avatása, hisz mindenki tudta, hogy ott fognak maradni a csatamezőn a hatalmas ellenséggel szemben.

Bábel Balázs érsek beszédét követően a jelenlévők megkoszorúzták Tomori Pál érsek szobrát. A megemlékezés a székesegyházban szentmisével folytatódott, melyet Varga László kaposvári megyéspüspök mutatott be. A főpásztor szentbeszédében a lelkek megkülönböztetéséről beszélt. Megtanította a jelenlévőket arra, hogy fel kell ismerni a jót és a rosszat egyaránt. A harc ugyan Krisztusban eldöntetett, de egyéni életünkben minden nap megtapasztaljuk azt a szellemi harcot, mely körülvesz. Ezért fontos időről időre megújítani a keresztségben kapott kegyelmet, s ezért fontos, hogy a keresztségi fogadás ellene mondása, valamint hitvallása őszinte gondolatokon, szavakon, tetteken alapuljon. Az ünnepi szentmise záró áldása előtt a köznevelési intézmények új igazgatói  vehették át megbízóleveleiket Bábel Balázs érsektől.

Forrás: Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye

Fotó: Koprivanacz Kristóf

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria