Megjelent az Új Ember 2020. május 31-i száma

Hazai – 2020. május 27., szerda | 19:58

Az Új Ember ez évi huszonkettedik számát ajánljuk olvasóink figyelmébe.

Lapunkban a címoldalon induló beszélgetést olvashatnak Jelenits István piarista szerzetessel azzal kapcsolatban, hogy a versailles-i Nagy-Trianon-palotában 1920. június 4-én írták alá azt a békediktátumot, amely területe kétharmadával csonkította meg a történelmi Magyarországot. A szerzetest veszteségeinkről és arról kérdeztük, hogyan gyógyulhatnak Trianon sebei.

A centenárium alkalmából Böjte Csaba OFM és Jeszenszky Géza történész, volt külügyminiszter gondolatait is olvashatják a 8. oldalon.

Összefoglalót közlünk az első online megtartott Nagymarosi Ifjúsági Találkozóról, amelynek a mottójául a szervezők azt a kérést választották, amellyel a kétségek és reménységek között utat kereső emmauszi tanítványok fordultak a feltámadt Jézushoz: „Maradj velünk, Urunk!” (Lk 24,29). A május 23-ai rendezvényen többek között a világ különféle tájain misszióban szolgáló magyarok beszámolóit is közvetítették az interneten.

Nemrég enyhítettek a járvány miatt bevezetett korlátozásokon. Bár még nem tért vissza az élet a régi kerékvágásba, arra már van lehetőség, hogy értékeljük a karanténban töltött több mint két hónapot. Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érsek-metropolitája a pünkösd ünnepének jelentéséről is beszélt lapunknak.

Ferenc pápa 2019-es romániai apostoli látogatása második napján, június 1-jén a magyarság egyik legfontosabb Mária-kegyhelyére, Csíksomlyóra érkezett, ahol a hagyományos pünkösdszombati búcsúk helyszínén, a Kis- és Nagysomlyó-hegyek közötti nyeregben levő Hármashalom-oltárnál mutatott be szentmisét. A történelmi eseményre Török Csaba teológus, egyetemi tanár, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tévéreferense emlékezik.

A Mértékadó kulturális mellékletben Trauttwein Éva interjúját olvashatják Mocsai Lajossal, a legsikeresebb magyar kézilabdaedzővel. Játékosként is sokszoros válogatott volt. Csapataival, a magyar válogatottal és klubcsapatokkal négy olimpián, tizenkilenc világversenyen küzdöttek és hoztak el érmeket: aranyat, ezüstöt és bronzot. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora az élsportról, a győzelemről, a vereségről és az ezek mögött ott lévő hitről beszélt.

Mészáros Ákos ezúttal A csodálatos emberi test című írásában az anatómiának és a térábrázolásnak a művészetben betöltött helyéről értekezik nemzetközi és hazai példák segítségével.

Baranyai Béla múltról, gyerekkorról, az emlékezés természetéről ír Pau Freixas 2010-es filmje, a Hősök kapcsán. A televíziócsatornák mostanában újra műsorukra tűzték a nagyhatású alkotást.

Közeleg a nyár. Schmidt Egon a Természetrajz rovatban a Kis-Balaton élővilágába nyújt betekintést olvasóink számára.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria