Megszépült a téglási görögkatolikus templom

Hazai – 2019. szeptember 23., hétfő | 18:39

Kettős ünnepre érkeztek a hívek szeptember 21-én a Hajdú-Bihar megyei Téglás város görögkatolikus templomába: a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) missziós keresztjének jelenlétében ünnepelték az épület megújult külsejének megáldását.

A Szent Illés próféta nevét viselő téglási görögkatolikus templom 1997-ben készült el. Külső állapota az utóbbi időben jelentősen leromlott, időszerűvé vált korszerűsítése. A templom felújítását a magyar kormány 33 millió forinttal támogatta; az összegből az épület szomszédságában található közösségi ház felújítására is jutott pénz.

Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita szeptember 21-én, az ünnepi Szent Liturgiát megelőzően áldotta meg a templomot, majd megköszönve Urgyán Antal parókus munkáját kitüntetést adott át a lelkipásztornak. A parókus és családja 2010 óta teljesít szolgálatot a településen, szolgálatáért papi mellkereszt viselésére hatalmazta fel a főpásztor.

„Amikor majd fölmagasztaltatik az ember fia, akkor majd megtudjátok, hogy én vagyok” (Jn 8,21–30): Jézus ezt keresztre feszítéséről mondta – kezdte prédikációját az érsek-metropolita, külön kiemelve az „én vagyok” megfogalmazást, hiszen a világtörténelemben ezt a Teremtő mondta ki először, kinyilatkoztatva ezzel magát Mózesnek a csipkebokorban. Ezekről a szavakról később megfeledkeztek az apostolok, mert amikor valóban fölmagasztalták az Emberfiát, keresztre szögezték testét, akkor senki sem arra gondolt, hogy ez fölmagasztalás, hiszen szégyentelen tett volt. Jézus mégis erről az eseményről beszél, amikor felemelik őt a keresztre.

„Megölték, megöltük bűneinkkel az Emberfiát – mondta Kocsis Fülöp –, mégis azt mondja: »senki sem veheti el tőlem az életet, én magam adom oda« (vö. Jn 10,18). Mivel vállalta ezt az önfeláldozást, az ő kereszthalála megdicsőülésül szolgált, és meghozta nekünk a megváltást. Jézus életének vége emberi szemmel nézve csúfos vereség, kudarc, ő mégis fölmagasztalásként beszél róla” – emelte ki a főpásztor, majd ennek kapcsán az elmúlásról beszélt, hangsúlyozva, hogy az ember életének vége határozza meg és jellemzi az egész életét: vagyis jól kell tudni meghalni, hiszen ez a legfontosabb pillanat az életben.

„Nem arra kell készülni, hogy a kórházi ágyon mit is mondok utoljára, hogyan lehelem ki a lelkemet, hanem hogy az utolsó utáni pillanatban hogyan állok Krisztus ítélőszéke elé – hangzott el a hajdúdorogi főpásztor prédikációjában. – Úgy kell élnem, hogy halálom pillanatában kiderüljön: odaállhatok-e, hogy bebocsátást kaphassak Isten házába. Mert oda mindenkit meghív, azt szeretné. Tőlem függ, hogy ott leszek-e.”

„A szentek, akik a missziós kereszt ékköveiként érkeztek Téglásra, már ott vannak. Ők úgy éltek, hogy haláluk pillanatában az egész világ, az egész Egyház számára egyértelművé vált: bemehetnek a mennyei Atya házába. Az Egyház velük azt akarja nekünk tanítani, hogy mi is szentekké válhatunk, ha a szentek nyomdokaiba lépünk, példájukat követjük” – emelte ki Kocsis Fülöp érsek-metropolita.

A szertartás végén Urgyán Antal parókus köszönetet mondott a támogatóknak, a főegyházmegyének és a magyar kormánynak, valamint a kivitelezőknek és a híveknek, hogy megújulhatott a templom. A lelkipásztor reményét fejezte ki, hogy a most Tégláson állomásozó missziós kereszt belső megújulásra késztet mindenkit.

Ezt követően Molnár Csilla református tiszteletes asszony adott hálát; majd Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára mondott beszédet.

A Szent Liturgia után a missziós keresztet Debrecenbe szállították. A részletes programról IDE kattintva tájékozódhatnak.

Az összefoglaló teljes terjedelmében ITT érhető el.

Forrás: Hajdúdorogi Főegyházmegye

Fotó: MTI, Hajdúdorogi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria